Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük 10 hata (devam)

Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük 10 hata

Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük 10 hata başlıklı yazımıza altıncı hata maddesinden itibaren devam ediyoruz. İlk beş hatayı şu sayfada bulabilirsiniz.

6. Kartın kapatılmasına neden olmak

Ödenmeyen borçlar nedeniyle kapatılan kredi kartı, uzunca bir süre boyunca kredi hayatınızı etkileyecektir. Kredi kartınızın borcunu ödeyemediğiniz zaman bankalar size politikalarına göre 1 veya 2 ay müsaade eder. Bu süreçte de borcunuz olduğuna yönelik sürekli uyarı alırsınız.

Eğer ödemenizi hala yapmadıysanız, tebligat alırsınız ve ödemeniz için yine belli bir süre verilir. Bu süre içinde de ödeme yapmazsanız kredi kartı hesabınıza el konur ve sıkıntılı bir süreç başlar. Bu şekilde kartınızın kapanmasına neden olursunuz ve kredi geçmişinizin görünümünü olumsuz etkiler.

7. Ödüller için kredi kartı kullanmak

Alışveriş tutkunları için ödüller ekstra bir heyecan yaratır. Yapılan alışveriş karşılığında sahip olunacak ödül için bile ihtiyaç dışı alımlar yapılabilir. Bu durum bütçenizi kötü etkileyeceği gibi borcunu ödemekte sıkıntı yaşadığınız kredi kartınız da kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Eğer bir banka sizi icraya verirse oldukça zor zamanlar yaşarsınız.

Bilinçli bir tüketici olarak boyunuzu aşmayan alışverişler yapmak ve ihtiyaç – istek ayırımını iyi dengelemek gerekir. Oldukça cazip bir fırsatmış gibi görünen ödüller için böyle bir borca girmeye gerek yok. Bu tutkunuzun önüne geçmeli ve kişisel finans planı yaparak ihtiyacınıza göre harcama yapmalısınız.

8. Hesabı düzenli kontrol etmemek

Kaç kredi kartı kullanıcısı, hesabını düzenli olarak kontrol eder ve uygulanan faizlerle işlem ücretleri hakkında bilgi sahibidir? Bu sayının hayli düşük olduğu biliniyor. Kredi kartı ekstresi geldiğinde harcamalara bakıp gerekli – gereksiz ayırımını yapmak gerekiyor. Ayrıca yaptığınız taksitli alışverişler sonrasında uygulanan faiz oranlarını takip etmelisiniz. Bu şekilde hem bütçeyi ayarlamalı, hem de giderlerinizi takip etmelisiniz. Hasabınızda gerçekleşen işlemleri takip etmeli, kesilen işlem ücretlerini ve faizleri mutlaka incelemelisiniz.

9. Zengin görünmek için kart kullanmak

Bu düşünce size oldukça saçma gelebilir. Ama birçok insan bu yüzden kredi kartı kullanıyor. Ödemesini fazlasıyla aşan yüksek limitli kart taşıyarak kendisini zengin gösterme çabası içinde olan insanlar var. Bu elbette tamamen kendi zararına olan bir durum ve kandırdığı tek kişi aslında kendisi oluyor. Bu hatanın sıkça yapıldığı da bir diğer gerçek…

Kredi kartlarında zenginlik statüsü limitle ölçülemez. Kartlarda statü sembolü, platium, titanium ve gold olarak belirlenmiştir. Belli özelliklere göre verilir ve diğer kartlara göre daha farklı kullanım ücretine sahiptir bu özel kartlar… Bu nedenle yüksek limitli bir kredi kartınızın olması, zenginliğinizi gösteren bir sembol değildir.

10. Aktif olan kartı kullanmamak

Aktif bir kredi kartınız olabilir ve bu kartı kullanmak istemiyor olabilirsiniz. Eğer böyle bir kredi kartına sahipseniz onu kapatmanız en doğrusudur. Aktif olan kartlar da kredi notunuzu kötü etkileyebilir. çünkü kullanılmayan kredi kartları, bir süre sonra inaktif görülür.

Böyle görünmesi de bankalar ve şirketler tarafından olumsuuz bir durumun varlığının düşünülmesine neden olabilir. Bu düşüncelhere yol açmamak için adınıza tanımlanan kredi kartını kullanmıyorsanız, bu nedenle kapattırmanız en doğru yol olacaktır.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük 10 hata (devam)”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Asgari Ücret Yeni Yılda Ne Kadar Olacak?

Asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağı netlik kazanmaya başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017 yılının ilk gününden ijtibaren uygulanacak...

E-Devlet şifresiyle kredi notu ücretsiz öğrenilir mi?

Kredi notunu tanımlarken ihtiyaç kredisi, kredi kartı gibi kredi ürünleri için başvuru yapıldığında bankalar yetkililerince referans kabul edilen bir derecelendirme...

Kapat