Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük 10 hata

Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük 10 hata

Kredi kartını doğru kullanmak, özellikle alışveriş tutkusu olan insanlar için çok zordur. Bunu hepimiz biliriz, en azından tahmin edebiliriz. Oysa ki, doğru kullanılması halinde avantaj sağlarken yanlış kullanılınca işkenceye dönüşebiliyor kredi kartları… Eğer bir türlü engelleyemediğiniz alışveriş tutkunuz varsa kredi kartından uzak dursanız iyi edersiniz. Çünkü ne olduğunu bile anlayamadan sizi borç batağına sürükleyebilir.

Kredi kartı kullanıcıları genellikle kendilerini kandıracak bir bahaneyi mutlaka bulur ve sorumsuzca alışveriş yaparlar. Bulunan bahaneler ilk başta mantıklı gibi gelir ama bir süre sonra ne büyük hata yaptıklarını anlarlar. Şimdi kredi kartı kullanımında yapılan en büyük 10 hatayı şöyle bir sıralayalım.

1. Kredi kartı sözleşmesini okumamak

Bir kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman sözleşmede yazılı olanları okuyor musunuz? Kabul edelim ki birçoğumuz o uzun ve anlaşılması güç yazıları okumuyoruz. Çünkü amacımız kartın bir an önce elimize geçmesi ve ihtiyacımızı görmesidir. Bir süre sonra herhangi bir sorunla karşılaşınca hemen bankaya şikayet etmeye başlarız. Bankacının cevabı ise çok nettir. Tüm bunların kredi kartı sözleşmesinde yazılı olduğu söylenir bize… Böyle olunca da herhangi bir hak talep edemeden sorunumuzla baş başa kalırız. Kredi kartı almayı düşünüyorsanız sözleşmede yazılı maddelere mutlaka göz gezdirin. Anlamadığınız noktalar varsa bankanın müşteri temsilcisine danışın ve bilgi isteyin.

2. Zamanında ödeme yapmamak

Kredi kartını sorumsuzca ve gelirimizin çok üstünde harcadığımız zaman ödeme sorunları yaşamaya başlarız. Ayrıca kartın hesap kesim tarihinde elimizde para yoksa ödemeyi gecikmeli yaparız. Gecikmeli ödeme yapılınca mutlaka faiz tutarı gündeme gelir. Bu faiz ilk anda gözümüze çok gelmeyebilir ama .bir süre sonra toplam faiz tutarını görüncde ekstradan ne kadar çok ödeme yaptığımızı görürüz.

Kredi kartı borcunu zamanında ödemeye dikkat etmek gerekir. Kredi notunuzu olumsuz etkileyecek bu sorun, gün geçtikçe daha çok büyüyecektir. Bu nedenle kredi kartının ödeme günü ve tutarını sürekli takip etmek gerekir. Kredi kartı borcunu ödeme gününde ödemek için mutlaka para ayırmak gerekir.

3. Sadece asgari tutarı ödemek

İlk bakışta bir avantaj gibi görünen asgari tutar ödemeleri, aslında daha sonra yüklü faizler ödenecek bir sürecin başlangıcı anlamına gelir. Eğer ki “asgarisini öderim yeter” diye düşünürseniz büyük bir hata yaparsınız. Bununla da kalmaz, bankaların en sevdiği müşteri olursunuz. Çünkü bankalar, en yüksek faizleri asgari tutar ödemelerinde uygular. Bu da borcun her geçen gün katlanarak artmasına neden olur.

Bilinçli kredi kartı kullanıcısı olmak için toplam dönem borcunun ödenmesi gerekiyor. Bunu başarmak için de aylık ödeyebileceğiniz toplam tutar kadar alışveriş yapmak gerekir. Eğer ödemeniz, gelirinizi çok aşıyorsa zaten baştan hata yapmışsınız demektir.

4. Kredi notunu yükseltme amaçlı harcama yapmak

Kredi kartını sadece kredi notu yükselsin diye kullanmak çok doğru değil… Kredi notunuzu yükseltmeye çalışırken boyunuzu aşan ödemeler nedeniyle daha da düşmesine sebep olabilirsiniz. Birçok banka size bunu önerebilir ama sizin durduramadığınız alışveriş tutkunuz varsa durum tam tersine de dönebilir. Bu nedenle kredi kartınızı kullanırken öncelikle ödeyebileceğiniz tutar kadar borçlanmalısınız. Fazlasını borçlanırsanız, ödeme sıkıntıları yaşar ve kredi notunuzu daha da düşürebilirsiniz.

5. Nakit avans çekmek

Kredi kartlarının sunduğu iiyi bir avantaj olarak görünen nakit avans çekimi de oldukça büyük sorunlara yol açabilir. Nakit sıkıntısı çeken kişiler kredi kartlarına tanımlanan parayı kullanarak büyük bir sorumluluğun altına girerler. Aslında bu işlem basit olarak, kredi çekmekle aynı özellikleri taşır. Çektiğiniz nakit avansı, taksitlerle ödeyebileceğiniz söylenir ve o an nakit sıkıntısı çekmekte olduğunuz için bu sizi oldukça sevindirir. Ama bunun için uygulanan faiz oranlarını duyduğunuz zaman bu sıkıntının daha da büyüyeceğini göreceksiniz.

Yazının devamını okuyun.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük 10 hata”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Emekli Maaşını Şekerbank’a Taşıyana Faizsiz 2.400 TL Kredi Sürprizi

Şekerbank, SGK emeklilerine nefes aldıracak yeni bir kampanya başlattı. 31 Ekim akşamına kadar devam edecek kampanyada, başka bir bankadan almakta...

Bankalar 4 Temmuz Pazartesi 8 Temmuz Cuma Açık mı Kapalı mı

Bayram tatilinin kaç gün olacağı merak konusuydu. Bu gün gelen açıklamayla 2016 Ramazan Bayramı tatil süresi açıklandı. Buna göre kamu...

Kapat