Kredi kartı kullanmak ve kredi almak caiz midir?

“Kredi almak (çekmek) caiz mi?” sorusu, özellikle kredili hayatın yaygınlaştığı 2000’li yılların başından beri insanların kafasını sürekli meşgul eden bir sorudur. Faiz konusunda hassasiyeti ola insanlar, araba, ev almak ya da diğer ihtiyaçlarını karşılamak için bankaya başvuru yapmadan önce kredi almanın veya kredi kartı kullanmanın caiz olup olmadığı konusunda ikileme düşüyorlar.

Kredi çekmek caiz mi?

Din adamları arasındaki genel kanıya bakıldığında, ev kişilerin yaşamı için zaruri ihtiyaç sayıldığı için evi olmayan bir kişinin ev almak için kredi alması dini açıdan caiz kabul ediliyor. Bununla birlikte zaruri olmayan durumlarda (ticaret yapmak, araba almak gibi) kredi çekmenin caiz olmadığı düşüncesi hakim… Eğer dosya masrafı ödeyerek faizsiz kredi alma şansı varsa bu durumda da kredi almak yine caiz olduğu düşünülüyor.

Peki, ya kredi kartı?

Merak edilen bir diğer konu da, kredi kartı kullanımı ve kredi kartı ile yapılan alışverişler konusu… Dolayısıyla kredi kartı ile herhangi bir ürün satın almanın caiz olup olmadığının sıkça tartışıldığını görüyoruz.

Kredi kartı ile herhangi bir ürünü taksitle satın almak caiz kabul ediliyor. O ürünü taksitle alınca peşin fiyatından daha pahalıya mal olduğu biliniyor. Enflasyon nedeniyle zaman içerisinde parının değer kaybetmesi nedeniyle kredi kartını sağlayan bankanın kayba uğramamak için aradaki farkı tüketiciye yansıtması faiz değil de vade farkı olarak görülüyor. Caiz kabul edilmesi de bu yüzden…

Ancak taksitli satın almanın caiz olması için zaruret oluşması gerekiyor. Çünkü kredi kullanmak konusunda olduğu gibi zaruret haricinde nakit çekim yaparak faiz ödemek caiz olarak kabul edilmiyor. Diyelim ki zaruret olmadığı halde bir ürünü satın aldınız ve kredi kartı borcunu da zamanında ödemediniz. Bu yüzden borcunuza faiz işledi. Borcunuzu faiziyle birlikte daha fazla ödemek zorunda kaldınız. Böyle bir durumda faiz ödemenin caiz olmadığı düşünülüyor. Aynı şekilde telefon, doğal gaz, elektrik, su gibi faturaların zaruret haricinde zamanında ödemeyip ceza ödemek durumunda kalmak da caiz kabul edilmiyor.

Buradan genel olarak şöyle bir sonuç çıkartabiliriz: Eğer herhangi bir zaruret durumu söz konusuysa bu durumda ihtiyaç kredisi kullanılabilir. Zaruri durumlar için kredi alındığında caiz olup olmadığı sorunu ortaya çıkmaz. Benzeri durumun kredi kartı kullanımı için de geçerli olduğu söylenebilir.

Tags : , , , , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi kartı kullanmak ve kredi almak caiz midir?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
İsteyene 78. Yıla Özel 50000 TL’ye Kadar Halk Günü İhtiyaç Kredisi

Halkbank Halk Günü Kredisi kampanyaları 78. yılda da sürüyor. Halkbank'ın 78. kuruluş yıldönümüne özel Halk Günü İhtiyaç Kredisi kampanyası başladı....

Fibabanka % 0.99 Düşük Faizli 2016 Bayram Kredisi

Ülkemizdeki şube sayısını her geçen gün artırarak büyümesini sürdüren Fibabanka, 2016 Ramazan Bayramı için % 0.99'dan başlayan düşük faizli ve...

Kapat