Kredi kartı limiti nasıl artırılır?

Kredi kartı kullanıcılarının en çok merak ettiği ve cevabını aradığı soruların başında “Kredi kartı limitimi nasıl artırabilirim?” sorusu gelir. Bunun birçok yolu var elbette ama konunun daha iyi anlaşılması için öncelikle kredi kartı limitinin nasıl belirlendiğini anlatalım.

Kredi kartı limitleri, müşterinin düzenli gelirine göre banka yetkilileri tarafından belirlenir. Bunda da öncelikle kredi kartı kullunacısının düzenli geliri baz alınır. Örneğin bir bankanın size 10.000 TL limit belirlediğini düşünelim. Bizim o bankadan farklı iki tane kredi kartımız varsa, bunların toplamının 10.000 TL’yii aşmaması gerekir. Birinci kartımız 7.000 TL, ikinci kartımız 3.000 TL limitli olabilir ama 3.500 TL olamaz. Tanımlanan limitiniz 10.000 TL olduğu için kaç tane kredi kartınız olursa olsun o bankadan 10.000 TL’den fazla limitiniz yoktur.

Peki, kredi kartı limiti nasıl artırılabilir? Bunun kolay bir yolu var mıdır? Şimdi de bu soruların cevabını bulmaya çalışalım.

Eğer banka kendiliğinden sizi arayıp limitinizi yükseltmek istemediyse, müşterisi olduğunuz bankaya giderek gelir beyanında bulunup limitinizi artırmak isteyebilirsiniz. Bunu telefon veya internet bankacılığı üzerinden de yapmanız mümkün… Ancak bu durumda banka sizden faks yoluyla gelir beyanı isteyecektir. Bunu göndererek kredi kartı limitinizin artırılmasını isteyebilirsiniz.

Gelir belgeniz bankaya ulaştıktan sonra neler olur? Banka yetkilileri daha önceki kredi kartı harcamalarınız, kredi ödeme alışkanlıklarınız gibi kriterleri incelemeye alır. Kredi Kayıt Bürosunda tutulan kredi notunuz değerlendirilir ve size limitinizin artırılıp artırılmayacağının cevabı gelir.

Kredi kartı limitleri konusunda bankaların yanı sıra BDDK’nın aldığı bazı kararlar da önem taşır. Limit artırmada tek kriter gelir düzeyiniz değildir. BDDK’nın almış olduğu kararlara da bakılır. Kredi kartı ödemesini yaparken yılda 3 defa dönem borcunun yarısını ödemezsek kredi kartımız limit artırımına kapanır. Ayrıca nakit çekim yasağı da gelir. Bu durumda kredi kartı limitinin artması da söz konusu olamaz.

Bu yüzden kredi kartı kullananların ay sonunda dönem borcunun en az yarısını veya yarısından fazlasını ödemeye dikkat etmesi gerekir. Tabii limit artırmak istiyorlarsa… Bir başka deyişle, limit artırmak istiyorsak, kredi kartı borcu ödemelerimize titizlik göstermeliyiz.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Kredi kartı limiti nasıl artırılır?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Fibabanka % 0.99 Düşük Faizli 2016 Bayram Kredisi

Ülkemizdeki şube sayısını her geçen gün artırarak büyümesini sürdüren Fibabanka, 2016 Ramazan Bayramı için % 0.99'dan başlayan düşük faizli ve...

Konut fiyatları artışında dünya lideriyiz

Küresel konut fiyat artışında Türkiye'nin önceki yıllarda olduğu gibi yine zirvede yer aldığı açıklandı. 2016'nın ikinci üç aylık döneminde küresel...

Kapat