Kredi Kartı Sicil Affı Çıkacak mı? Ne Zaman?

Kredi Kartı Sicil Affı Çıkacak mı? Ne Zaman?

Bu sayfalarda hükümetin vatandaşa sunduğu müjdelere zaman zaman yer veriyoruz. Halkın borçlarından kurtulup daha iyi yaşaması için gayret gösteren hükümetin verdiği müjdeleri sitemizin takipçilerine iletmeyi önemli bir bilgilendirme çalışması olarak görüyoruz. Bugüne kadar bunu hep yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

Vatandaşın hükümetten müjde beklentileri arasında kredi kartı ve kredi borçları sicil affı konusu da yer alıyor. Kredi kartını veya çektiği kredinin borç taksitlerini çeşitli sebeplerle zamanında ödeyemediği için takibe düşen ve kredi notunun görünümü bozulduğu için kartı kapanan insanlar, haklı olarak bir sicil affının gelmesi beklentisine giriyorlar. Kredi Kayıt Bürosu’nda tutulmakta olan kredi notunun düşük olması yeni kredi kullanmayı etkilediği gibi, kredi kartının da kapanmasına yol açıyor. Merkez Bankasının kara listesine kredi kartı borcunu ödemediğinden dolayı ismi giden insanların bir daha o kayıt listesinden çıkamadığı herkesçe biliniyor.

Büyük kitlelerin beklenti içine girdiği Kredi Kartı Sicil Affı, Merkez Bankasının kara listedeki insanlara getireceği bir af türüdür. Yapılmış hataların affedilmesi sonucunda düzenli banka işlemlerinin yapılabilmesi için açılan bir kapı olarak nitelenebilir. Bir dönem kredi, kredi kartı, çek, senet gibi ürünlerden dolayı Kara Listeye alınan kişilere toplu af getirilmesiyle bundan sonrası için sıfırdan taze bir başlangıç yapılabilir. Ayrıca Kredi Sicil Affı ile aslında borcun kendisi af edilmez, belki faizler silinerek yeniden yapılandırılır ve ödeme kolaylığı tanınır. Yapılandırılmış borcunu zamanında ödeyenlerin kredi sicili temizlenmiş olacaktır.

Hükümet son günlerde, yurt dışından gelecek paralar için vergi barışı anlamında yasa çıkardı ve o paranın kaynağının sorulmayacağını açıkladı. Benzeri bir çalışmanın kredi kartı ve kredi borçluları için de yapılıp yapılmadığı konusunda hükümet kanadından gelmiş herhangi bir açıklama veya müjde şu anda yok. Ancak vatandaşın genel beklentisi bu yönde olduğu için sonbahar aylarında bu konunun gündeme alınabileceğini umut ediyoruz. Gelişmeler oldukça takipçilerimize hemen duyuracağız.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi Kartı Sicil Affı Çıkacak mı? Ne Zaman?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük 10 hata

Kredi kartını doğru kullanmak, özellikle alışveriş tutkusu olan insanlar için çok zordur. Bunu hepimiz biliriz, en azından tahmin edebiliriz. Oysa...

Emeklilikte yaşa takılanlara yüzde 5 formülü geliyor

Emekli olmak için yaş şartını bekleyen yaklaşık 500 bin kişi için hazırlanan taslakta, yüzde 5 daha az maaş teklifinin yer...

Kapat