Kredi Kartı Taksit Sınırlamasında Yeni Dönem Başladı

Kredi kartında 9 taksit sınırlamasının uzun süredir devam ediyor olması alışverişlerde hayli sıkıntı yaşanmasına neden oluyordu. Hükümetin son yaptığı düzenlemeler sonucunda bazı sektörler için taksit sınırlamasında belli bir esneklik sağlandı ve 12 taksit fırsatı getirildi. 25 Kasım 2015 tarihinde yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre beyaz eşya, mobilya ve eğitim öğretim sektörlerinde alışveriş yaparken kredi kartı kullananlar, 9 yerine 12 ay taksit avantajından yararlanabilecek. Kuyumculuk sektöründe ise 4 ay taksit uygulaması geçerli olacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), ‘Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğinde bu konuya şu cümlelerle açıklık getiriliyor:

“Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez. Kuyumla ilgili harcamalarda bu süre dört ay, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda ise bu süre on iki ay olarak uygulanır. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.”

Ayrıca, kurumsal kredi kartları ile, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemeyecek. Bu süre, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda on iki ay olarak uygulanacak.

Yeni düzenlemeyi iyice incelemeden cep telefonu, bilgisayar, televizyon gibi telekomünikasyon ürünlerinin alışverişinde dikkatli olmak gerekiyor. Aynı şekilde gıda ürünleri, yemek ve akaryakıt alışverişlerinde de daha önceki uygulamanın aynen devam ettiğini ve bu ürünlerde taksit olmadığını aklınızda bulundurmalısınız.

Tags : , ,

0 thoughts on “Kredi Kartı Taksit Sınırlamasında Yeni Dönem Başladı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Şartları

Bir süre önce ailelere "3 çocuk teşvikleri" vermeye başlayan devlet, şimdi de evlenmek isteyen ama maddi duurumu iyi olmayanlar için...

Milletçe Kredi Kartına Sarıldık

Mayıs ayında kredi kartı ve banka kartları ile gerçekleşen 50,9 milyar liralık ödemenin, Türkiye'de bugüne kadar gerçekleşen en yüksek aylık...

Kapat