Kredi Kartında Asgari Ödeme Yapınca Faiz İşlemez mi?

Kredi Kartında Asgari Ödeme Yapınca Faiz İşlemez mi?

Yapılan araştırmalar kredi kartı kullanıcılarının büyük bölümünün asgari ödeme yapmakla yetindiğini, esas borcunu kapatmadığını gösteriyor. “Bankanın ekstrede bildirdiği asgari tutarı ödersem sorun olmaz” diye düşünenler çoğunlukta… Bir sonraki ay geldiğinde faiz yükünün bindiğini görünce çok şaşırıyorlar. İşin özeti, kredi kartında asgari ödeme tutarının ne anlama geldiğini tam anlamıyla bilenlerin sayısının çok az olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi kartında asgari ödeme tutarı % 25 ile % 40 arasında değişen bir orandır. Bu oranlar kredi kartının limitine göre belirlenir. Düşük limitli kartlarda % 25 olurken yüksek limitli kartlarda % 40′a kadar çıkabilir. Ekstrenin bu oran kadar kısmı bankaya öderoiği takdirde banka “borcunu ödemeyenler” statüsüne sokmaz.

Ancak ana borcun asgari tutarının ödenmiş olması, faiz yükünden kurtulmak anlamına gelmez. Ekstrede o ay için payımıza düşen borcu ödemiş kabul ediliriz ama geri kalan kısmı için faiz işlemeye devam eder. Rakamlarla örneklersek, ekstrede 1.000 TL borcumuz varsa biz bunun asgarisi olan 250 TL’sini ödediysek, 250 TL için faiz işlemez ama geri kalan 750 TL için faiz işlemeye devam eder.

Bu nedenle, ekstra faiz ödemek istemiyorsak, her ay ekstrede bildirilmiş olan kredi kartı borcunun tamamını kapatmakta yarar var. Eğer herhangi bir sebeple tamamını kapatmak mümkün olmuyorsa, en azından asgarisini kapatmamız gerekiyor. Çünkü asgari tutar ödenince eksi puan alınmayacağı için kredi sicili temiz kalır. Kredi kartı borcunun tamamını kapatmak bizi ekstra faiz ödemekten kesin olarak kurtarır ama bunu yapamıyorsak asgari ödeme sayesinde en azından kredi sicili temiz tutulmuş olacaktır.

Kredi kartı limitini temiz tutmak yakın geleekte yapacağımız başvuruların olumlu sonuçlanması açısından önemlidir. Borcumuzu hiç ödememek bizi riskli müşteri haline getirirken en azından asgarisini ödediğimiz takdirde eksi puan almayacağımız için kredili hayatımıza devam etme şansını elde etmiş oluruz. Kısacası kredili hayata devam edebilmenin ön koşulu en azından asgari ödeme tutarını bankaya yatırmaktan geçer.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi Kartında Asgari Ödeme Yapınca Faiz İşlemez mi?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
1 Kasım Seçimi: Asgari Ücret ve Emekli Maaş Artışı Ne Olacak?

1 Kasımda muhalefet partileri aynı sözleri verecek mi? 7 Haziran seçim meydanlarının bir numaralı vaadi olan asgari ücret zammı ve...

Altındaki yükseliş yıl sonuna kadar sürebilir

Son günlerde tüm zamanların en yüksek seviyelerini gören altın fiyatlarındaki artış trendinin yıl sonuna kadar süreceği tahmin ediliyor. Türkiye'de altının...

Kapat