Kredi kartında şifre nasıl seçilmeli?

Kredi Kartında Şifre Nasıl Seçilmeli?

Dünya çapında yapılan bir araştırmada kredi kartı, banka kartı ve telefon, internet mail hesabı, Facebook hesabı ve daha birçok yerde kullanılan şifrelerin ezici çoğunluğunun 123456 gibi ardışık rakamlardan veya doğum tarihlerinden oluştuğu ortaya çıktı.

İnsanların çoğu şifre seçerken kolay yolu tercih ediyor. Oysa kredi kartı ve banka kartı gibi ciddi konularda daha dikkatli davranılması gerekiyor. Uzmanlar bu noktada şifrelerin rakam, harf ve imla işaretleri karışımından oluşturulmasını öneriyor.

Uzmanlar şifre seçimi konusunda son derece dikkatli olunması gerektiğini ısrarla vurgularken şifrenin unutulması halinde devreye giren gizli soru ve cevaplara da özen gösterilmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Şifre önemli ama gizli soru da bir o kadar önemli çünkü… Gizli soru ve cevabının tahmin edilemeyecek olması, şifrenin çalınmasını imkansız hale getirebiliyor.

Şimdi de doğru şifre seçmenin temel ilkelerini maddeler halinde özetleyelim. Bugünlerde kredi kartı, mail hesabı veya Facebook şifrenizi değiştirmeyi düşünürseniz bunları uygulamanızda yarar olabilir.

1. Kredi kartı, banka kartı, telefon gibi yerlerde kullanılan şifrelerin birbirinden bağımsız olması gerekiyor. Kredi kartında ayrı, banka kartında ayrı, Facebook hesabında ayrı şifre olmalı…

2. Şifrelerde sayılar, harfler ve kullanabildiğimiz diğer karakterler de olsun. Eğlence, oyun gibi sitelerde mail hesabı şifrenizi asla kullanmayın

3. ATM’lerde ve pos cihazlarına şifre girerken elle kapatmakta yarar var. Eğer kullanıyorsak kredi kartının limiti yeniden düzenlenmeli… Kullanmıyorsanız yurt içi ve yurt dışı sanal alışveriş kullanımına kartı sınırlayın.

4. Kredi kartı, banka kartı şifresini doğum tarihi veya tuttuğunuz futbol takımının kuruluş yılı yapmaktan kaçınmak gerekiyor. Bunlar çok kolay tahmin edilen ve kolay ele geçirilen şifrelerdir.

5. İnternet alışverişleri için bankanızdan hemen alabileceğiniz ve limitini her alışverişte kendiniz değiştirebileceğiniz ‘Sanal kart’ kullanımına başlamanızda yarar olabilir.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi kartında şifre nasıl seçilmeli?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Halkbank Kredi 2017 50 Bin TL 3542’ye SMS At

2017 yaklaşırken 2017 ödemeli kredi Halk Bankası'ndan geldi. 50.000 TL'ye kadar limiti olan Halkbank ihtiyaç kredisi kampanyası 'Kredi 2017' adıyla...

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Takibe Düşer İcralık Olur

Kredi Kartı İdari Takip ve Yasal Takip Süreci Nasıl İşliyor? Kredi kartı ekstre borcunun takibe girmesini istemiyorsanız her ay gelen...

Kapat