Kredi Kartından Nakit Avans Çekimi Kolaylaşıyor

Kredi Kartından Nakit Avans Çekimi Kolaylaşıyor

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK), kredi kartından nakit avans çekimini daha az maliyetli hale getirmek yeni düzenlemelerle ilgili çalışmalar yapıyor. BDDK’nın geçtiğimiz günlerde kredi karşılıklarıyla ilgili düzenlemelerin ardından şimdi de kredi kartından nakit avans çekimiyle ilgili düzenlemeler üzerinde çalışma yaptığı bildirildi. Bankacılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre, nakit avans çekiminde faiz uygulaması yanında alınan ücretin kaldırılması yönünde bir düzenleme öngörülüyor. Faizin yanında alınan ek ücretin kaldırılmasıyla kredi kartından nakit çekim maliyeti önemli ölçüde hafifleyecek.

BDDK, Cuma akşamı yaptığı bir değişiklikle 2017 den geçerli olmak üzere bankaların standart nitelikteki krediler için ayırdığı genel karşılık oranlarını yüzde 1’e yakın izleme kapsamındaki krediler için yüzde 2 olarak belirlemişti.

Bu oranlar halen tüketici krediler ve kredi kartlar için yüzde 4 ve bu kapsamdaki ikinci gruptaki krediler için yüzde 8 olarak uygulanıyor. BDDK söz konusu oranları UFRS 9 standardını uygulamayan ve BDDK’dan izin alan bankalar için 2018 den sonra yüzde 1,5 ve yüzde 3 olarak belirledi.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Kredi Kartından Nakit Avans Çekimi Kolaylaşıyor”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
İhtiyaç Kredisi Kullanırken Hesaplama Nasıl Yapılmalı?

İhtiyaç kredisi, ülkemizdeki tüm bankaların müşterilerine sunduğu bireysel kredilerdir. Yapı Kredi gibi kimi bankalarda bireysel kredi olarak bilinir, İş Bankası...

Kredi kartı limiti nasıl artırılır?

Kredi kartı kullanıcılarının en çok merak ettiği ve cevabını aradığı soruların başında "Kredi kartı limitimi nasıl artırabilirim?" sorusu gelir. Bunun...

Kapat