Kredi mi çekmeli, nakit avans mı?

Shakespeare’in ünlü “olmak ya da olmamak” cümlesini ihtiyaç dönemlerimize uyarlarsak “ihtiyaç kredisi çekmek ya da nakit avans kullanmak, işte bütün mesele bu” diyebiliriz. Paraya ihtiyaç duyan herkes bu ikilemi öyle ya da böyle mutlaka yaşıyor. “Acaba kredi mi, yoksa nakit avans mı daha avantajlı?” sorusunu kendisine soruyor.

Hemen belirtelim ki, ihtiyaç kredisi çekmek de nakit avans kullanmak da zaman zaman diğerine karşı avantajlı olabiliyor. Öncelikli olarak ihtiyaç kredisi ile başlayalım, ihtiyaç kredisi faiz oranları eğer çok özel bir kampanya yoksa nakit avansa göre daha uygun olur. Bu da genelde yapacağınız toplam ödemenin daha az olmasını sağlar.

Nakit avans genelde bankaların en yüksek faiz oranları ile sunduğu ürünlerdendir. İhtiyaç kredisi 36 ay vade ile ödenebildiği için alacağınız ödemeleri daha düşük rakamlarla daha uzun vadelerde yapabilirsiniz. Kredi kartınız aracılığıyla yapacağınız nakit avans kullanımlarında ise yeni düzenlemelerden sonra sadece 9 taksit yaptırabiliyorsunuz.

Taksit yapmadan nakit avans kullanmayı düşünüyorsanız, bunu sadece kısa dönemli çekimlerde yapın, aksi takdirde yüklü bir faiz ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. İhtiyaç kredisi kullanmanın bir diğer avantajı ise dilediğiniz rakam için başvuru yapabilmenizdir. Kredi çıkıp çıkmaması veya dilediğiniz rakamın bir kısmı kadar kredi çıkması sizin KKB notunuza ve gelirinize göre değişebilir. Kredi kartından çekilecek avansta ise miktar, sizin kredi kartınızda kullanıma açık olan limittir.

Nakit avansın avantajlarını sayacak olursak 1 numaraya, kolay oluşunu söyleyebiliriz. Nakit avansta herhangi bir banka şubesine gitmenize gerek kalmadan ATM aracılığıyla bile çekim yapabilirsiniz. Önce KKB notu sorgusu, sonra bankaya gidip sayfalarca imza atmak, sigorta ve dosya masrafı vermek size cazip gelmeyen seçeneklerse nakit avans kullanmak daha kolay olacaktır. Nakit avansta da elbet bir kullandırım ücreti vardır, bunu da göz ardı etmeyin.

Kısa süreli ve düşük rakamlı ihtiyaçlarınız için kredi kartından nakit avans çekebilirsiniz. Önerim bu avansı çekerken taksitli nakit avans seçeneğinden faydalanın. Ödemeyi aylara dağıtın ve toplamda ne kadar ödeyeceğinizi görün. Eğer ihtiyacınız miktar olarak yüksekse ihtiyaç kredisi kullanmak daha avantajlı olacaktır.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi mi çekmeli, nakit avans mı?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
JP Morgan’a göre dolar yıl sonunda 3.5 lira olacak

ABD’li banka J.P. Morgan, Türkiye’de dolar için yıl sonu beklentisini 3.5 lira olarak açıkladı. J.P. Morgan analisti Anezka Christovova tarafından...

Bağ-Kur’lular İçin Krediyle Emeklilik Fırsatı Başladı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası geçtiğimiz günlerde yüz binlerce prim borçlusunu emekli edebilecek Krediyle Emeklilik Protokolü'nü imzaladı. Borçlu...

Kapat