Kredi Notu Sıfır Olanlar Nasıl Kredi Kullanabilir?

Kredi Notu Sıfır Olanlar Nasıl Kredi Kullanabilir?

Bankaların vatandaşa kolay kredi verdiği günler artık geride kaldı. Geçmişte bankaların insanları yoldan çevirip kredi kartı verdiği günler olduğu hep söylendi. Bu elbette bir şehir efsanesiydi, öyle birşey belki olmadı ama bugünlerde bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmanın geçmişe kıyasla daha zor olduğu biliniyor. Belli bir kredi notunu tutturamayanların kredi kullanması giderek daha zor hale geliyor.

Kredi notu kavramı, 2000’li yılların başında hiç bilinmeyen bir kavram… Findeks kredi notu adıyla da, KKB notu adıyla da biliniyor. Kısa adı KKB olan Kredi Kayıt Bürosu’na bankaların aktardığı bilgiler sonucu belirleniyor. Ancak bugün bile henüz kredi notuyla tanışmamış olanlarımız var. Bilmeyenler için kredi notunun ne olduğunu anlatmak, sıfır olması halinde nasıl kredi kullanılacağını anlatmak istiyoruz.

Kredi notu, bankaların kredi ve kredi ürünlerini müşteriye kullandırıp kullandırmamak için belirlediği kriterlerden birisi… Başka kriterler de var ama en önemlisinin kredi notu olduğu söylenebilir. Kredi kullanan Kişinin yaptığı düzenli veya düzensiz kredi geri ödemeleri, kredi kartı borçlarını zamanında ödeyip ödemediği kredi notunun belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Kredi notu eğer oluşmamışsa, yani daha önce hiç kredi kullanılmamışsa KKB puanı da sıfır oluyor. Bunun anlamı; o kişinin bugüne kadar kredi veya başka bir banka ürünü hiç kullanmamış olmasıdır.

Özellikle iş hayatına yeni giren gençler, daha önce bankalarla hiç çalışmamış olmanın bir avantaj sağlayacağını, daha kolay kredi kullanacaklarını düşünüyorlar. Kredi notunun sıfır olmasını bir avantaj gibi görüyorlar. “Şimdi kredi almazsam, ileride maaşım arttığında daha kolay kullanırım” diye düşünüyorlar.

Düz mantıkla bakıldığında bu düşünce doğru elbette… İşe yeni başlayan genç bir insanın düzenli ve oldukça iyi bir geliri var, borcu yok ve bankalarla problem de yaşamamış. Sorunsuz bir müşteri olacağını düşünüyor. Ancak bankacılar konuya bu gözle bakmıyorlar. O genç insanın bankalarla en ufak bir teması olmadığı için, onun borç ödeme alışkanlığına dair fikir sahibi olamıyorlar. Bankaya ilk başvurusunu yaptığında kredi notunun sıfır olması nedeniyle kredi alamayacağını öğreniyor.

Böyle bir durumla karşılaşınca hemen moralinizi bozmayın. Kredi notunuz sıfır olduğu için başvurunuz olumsuz sonuçlandıysa bir geçiş dönemi yaşamanızda fayda var. Burada kastettiğimiz şey, limiti küçük miktarlı olan bir kredi kartı almaktır. Zaten bankacılar da büyük ihtimalle size küçük limitli kredi kartı vermeyi önerecek, kredili hayatınıza böyle bir geçiş dönemiyle başlamanızı söyleyecektir.

Bu yöntemle kredi kartı kullanmaya başlarsanız ve borçlarınızı düzenli ödemeye özen gösterirseniz, kredi notunu sıfırdan daha yukarılara çekmiş olursunuz. Böylece bankalar açısından “kredi çekebilen” bir müşteri konumuna gelirsiniz ve birkaç ay içinde size uygun bir limitle ilk kredinizi kullanmanız sağlanır.

Mesleğe yeni başladıysanız, borçlarınızı düzenli ödeyeceğinize inanıyorsanız ve yakın bir zamanda kredi çekmeyi düşünüyorsanız, KKB notunuzun sıfır olmaması için bankalardan düşük limitli bir kredi kartı almayı düşünün. Bu kartı, yakın gelecekte kredi çekmeyi planladığınız bankaydan alırsanız işiniz daha kolay olur. Kredi kartının düzenli ödemelerini yaparsanız ve kredi kartının limitinin yarısından azını kullanırsanız, kredi notunuz yüksek çıkacaktır.

Tags : , , ,

0 thoughts on “Kredi Notu Sıfır Olanlar Nasıl Kredi Kullanabilir?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Ziraat Bankası Bağkur Kredisi ile Hemen Emekli Olun

Hükümetin Bağkur'a prim borcu olanlara getirdiği af imkanından yararlanmak isteyen sigortalılara Ziraat Bankası önemli bir fırsat sunuyor. Ziraat Bankası'na Bağkur...

Emekli Maaşını Yapı Kredi’ye Taşıyan 300 TL Puan Kazanıyor

Emeklilere banka promosyonu görüşmeleri devam ederken bazı bankaların emekli müşteri kampanyaları şimdiden başladı. Bunlardan birisi de, "Hizmette Sınır Yoktur" sözüyle...

Kapat