Kredi notu sıfır olanlar ne yapmalı?

Kredi notu sıfır olanlar ne yapmalı?

Önce kredi notunun ne olduğunu tek cümleyle açıklayarak başlayalım. Kredi notu bankaların kredi ve kredi ürünlerini müşteriye kullandırıp kullandırmamak için belirledikleri kriterlerden birisidir. Bu notlar, kısaca KKB olarak bilinen Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulur. Kişinin yaptığı düzenli veya düzensiz kredi geri ödemeleri, kredi kartı borçlarını zamanında ödeyip ödemediği kredi notunun belirlenmesinde önemli rol oynar. Kredi notunuz eğer oluşmamışsa KKB puanınız sıfırdır. Bunun anlamı; sizin bu zamana kadar kredi veya başka bir banka ürünü kullanmadığınızdır.

Kredi notundan habersiz olanların yanlış bir düşüncesi vardır. “İleride kredi alabilirim belki” diye düşünürler ve bankalarla herhangi bir iş yapmamış olmanın faydalı olacağını sanırlar. Aslında düz bakış açısıyla bakıldığında; bu doğru gibidir. Düzenli geliri olan ve hiç borcu olmayan bir çalışan düşünün. Ancak bu kişinin bankalarla en ufak bir teması olmadığından dolayı, bankalar bu şekilde onun borç ödeme alışkanlıklarına dair fikir sahibi olamazlar. Böyle olunca da örneğin onun konut kredisi talebini geri çevirirler.

Her bankada bu durumun kredi çekememe ile sonuçlandığını söylemiyoruz. Düzenli geliriniz varsa ve banka görevlileriyle sağlıklı görüşmeler yapabilirseniz durumu düzeltebilirsiniz. Ya da banka görevlileri size küçük limitli bir kredi kartı önerirler. Bu yöntemle kredi kartı kullanmaya başlamanız ve borçlarınızı ödemeniz sağlanır, kredi notunuzun 0’dan yukarılara çıkması sağlanır. Böylece bankalar için kredi çekebilir bir müşteri olursunuz ve birkaç ay içinde size uygun bir limitle kredi kullanmanız sağlanır.

Yakın bir zamanda kredi çekmeyi düşünüyorsanız, kredi notunuzun sıfır olmaması için bankalardan rahatlıkla ödeyebileceğiniz limiti olan bir kredi kartı alın. Kredi kartının hangi bankadan alındığı önemli değil, fakat kredi çekmeyi planladığınız bankayı seçerseniz, size kolaylık sağlayabilir. Kredi kartının düzenli ödemelerini yaparsanız ve kredi kartının limitinin yarısından azını kullanırsanız, kredi notunuz yüksek çıkacak ve sıfır limitten artık kurtulduğunuz için kredi çekmeniz kolaylaşacaktır.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi notu sıfır olanlar ne yapmalı?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
434 TL Taksitle 36 Ay Vadeli 12000 TL Akbank Sonbahar Kredisi

Akbank Sonbahar Kredisi kampanyası 'Sonbahar geliyor, ihtiyaçlar artıyor' sloganıyla başladı. Kredi kampanyası kapsamında 36 ay vadeli olarak ayda 434 TL...

Maaşını Halkbank’tan Alan Çalışanlara KrediBordro24 İhtiyaç Kredisi

Halkbank, maaşını Halkbank'tan almakta olan çalışanlara özel KrediBordro24 ihtiyaç kredisi kampanyası başlattı. Kamu bankacılığına özel fırsatlarla donatılan kampanyada isteyenler masrafsız,...

Kapat