Kredi notunuzu kendiniz hesaplayın

Kredi notunuzu kendiniz hesaplayın

Bankalardan kredi almayı kolaylaştıran, kimi zaman da aşılması güç bir engele dönüşen kredi notu, başvuruda bulunan kişinin kredi geçmişini ortaya döken çok sayıda bileşenin bir araya gelmesinden oluşuyor. Kısaca KKB olarak bilinen Kredi Kayıt Bürosu’na balğ Findeks tarafından belirlenen kredi notu internet ortamında kolayca öğrenilebiliyor ama isterseniz kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Bunu yapmak için bankaların kredi notu belirlerken öncelik verdiği birkaç kriterin ağırlıklı ortalamasını bulmanız yeterli…

Öncelikle kredi notunun belirlenmesinde etkili olan temel bileşenleri bilmeniz gerekiyor. Aşağıda sıraladığımız temel bileşenleri kendinize ait kredi notunuzu değerlendirmede çıkış noktası olarak kullanabilirsiniz.

1- Borç ödeme alışkanlığınız (% 30 etkili)

Kredi puanını etkileyen en önemli unsurların ilk sırasında ihtiyaç kredisi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı geliyor. Bu bileşen o kadar önemli ki, toplam kredi notunuzun % 30’unu borç ödeme alışkanlığı oluşturuyor. Bugüne kadar kullandığınız kredilerin borç taksitlerini zamanında ve düzenli ödeme alışkanlığınız varsa, bu durum kredi notuna olumlu yansıyor.

Kaç tane ödeme geciktirdiniz?

Kredi veya kredi kartınızın ödemesinin geciktirme durumu varsa kredi notunuz hemen düşer. Ekstrede belirtilen son ödeme tarihinden bir iki gün sonra bile ödeme yapılsa bu gecikme olarak algılanır ve kredi notunuzu düşürür. Böyle kısa vadeli geciktirmeleri fazla önemsemediğimiz için bir iki gün gecikmeyi normal karşılarız. Ancak kredi notunda olumsuz not olarak karşımıza çıkar.

Ödemeler kaç gün gecikti?

Her kredi ve kredi kartı gecikmesinin kredi notunu olumsuz olarak etkilemesinin yanı sıra ödemesi geciktirilen her gün ek olarak hesaba katılır. Özellikle ödenmeyen ikinci taksit geldiyse, ödemelerde 30 günden fazla gecikme olduysa kredi notu çok daha fazla etkilenir.

2- Borç Durumu (% 25 etkili)

Bankalara olan borç durumu ve ödeme gücünüz kredi notunu % 25 oranında etkiler. Bankalara kredi borçlanmanız varsa bankalar yeni talebinizde gelirinizin yetip yetmeyeceğine bakar.

Bankalara borcunuz ne kadar?

Bankaya olan borcunuz arttıkça riskiniz de artacağı için kredi notu düşecektir. Borcunuzu düzenli olarak ödediğiniz sürece kredi notunuzda düzenli olarak yeniden yükselebilir.

Kredi kartlarının kullanılabilir limit yüzdesi

Kredi kartlarının limitleri doldukça risk daha yüksek olarak değerlendirilir. Özellikle yüksek limitli kredi kartları bazı durumlarda başlı başına bir kredi tutarında olabiliyor. Yüksek kredi kartı borçlanmalarının düzenli ödeme dahi yapsanız dahi kredi notunu düşüreceğini unutmayın. Ancak yaptığınız ödemeler sonucu kartlarda limitler açıldıkça kredi notu tekrar yükselir.

3- Yakın Zamanda Bir Kredi Almış Olmak (% 20 Etkili)

Bu başvurunuz öncesi yakın zamanda bir kredi daha almış aldıysanız bu kredi notunuzu ister istemez etkiler. Çünkü banka açısından bir riskiniz daha var demektir. Yakın zamanda bir kredi daha almış olmanın kredi notuna etkisi % 20 civarındadır. Ancak bu oran gelir durumuza ve kredi tutarına göre değişiklik gösterebilir. Kredinizi ödedikçe kredi notunuz yeniden artabilir.

4- Kredi Kullanım Yoğunluğu (% 15 Etkili)

Kredi kullanan ve düzenli ödeme geçmişine sahip olan bir kişinin kredi notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre ortalama % 15 oranında daha fazladır. Bu durum ilk bakışta bir çelişki gibi gelebilir ama konuya kredi ödeme deneyimi açısından bakarsak mantıklıdır. Daha önce hiç kredi kullanmamış birisinin ödeme alışkanlığı hakkında bir veri olmadığı için kredi notu da yüksek olmaz. Buna karşılık daha önce kredi kullanan ve düzenli ödemiş kişilerin kredi notu daha yüksek olabilir.

5- Diğer Faktörler (% 10 Etkili)

Bunlar, müşterinin durumuna ve yapılan işlemlere göre değişiklik gösterir. En önemlisi sürekli kredi başvurusu yapılmasıdır. Ret cevabı alınmasından dolayı ya da kredi çıkıp çıkmayacağı konusunda bilgilenmek amacı ile yapılan her başvuru kredi notunu düşürebilir. Sürekli kredi başvurusu yapılması, kredi tahsis birimleri tarafından şüpheli işlem olarak değerlendirilebilir. Bu da kredi talebinizi olumsuz etkileyebilir.

Şimdi hesaplayalım

Bu bileşenlerin hesaplanmasından sonra 1-1900 arasında bir puan oluşur. En yüksek kredi notu 1.900’dür. En düşük not olan “0” ise bankalarla hiçbir çalışmanızın olmadığı anlamana gelir. Kredi notunuz hesaplanırken en önemli unsur, düzenli ödeme yapılmasıdır. Düzenli ödemenin bir alışkanlık haline getirilmesi çok önemlidir.

Ödemelere başladıktan sonra beklenmedik şekilde maddi sıkıntıya girerseniz ödeme düzeni bozulmadan önce kredi veya kredi kartınızı göre yapılandırmayı ihmal etmeyin. Eğer ödeme düzeniniz bozulduktan sonra yapılandırma talebiniz olursa bankalar büyük ihtimalle ret cevabı verecektir.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi notunuzu kendiniz hesaplayın”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Devletten Emekliye Avans Var mı? Tutarı Kaç Maaş Olacak?

Emeklilere devletten avans niteliğinde kredi verileceği yolundaki haberler bugünlerde yeniden gündeme geldi. Birkaç ay önce ortaya atılan ancak bir sonuç...

Kuveyt Türk Faizsiz Ek Limit Veren Banka Kartı

Kuveyt Türk'ün müşterilerine sunduğu yeni banka kartı, alışveriş sırasında önemli kolaylıklar sağlıyor. Alışverişte vadesiz hesaptaki bakiyeyi kullanıyor veya bu bakiyenin...

Kapat