Mağaza satışları düşerken internetten alışveriş artıyor

Mağaza satışları düşerken internetten alışveriş artıyor

Dünyada alışveriş alışkanlıkları hızla değişiyor. Mağazalara ilgi azalırken online alışveriş olarak da bilinen internetten alışveriş trendi ağırlık kazanıyor. Özellikle ABD’de gözle görülür şekilde yaygınlaşan bu trendin Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de de ivme kazandığı görülüyor.

ABD’de yapılan kamuoyu araştırmasında tatil sezonunun başlangıcı olarak kabul edilen ve büyük indirimlerin yapıldığı Şükran Günü ve Kara Cuma günlerinde mağaza satışlarının geçen yıla göre gerilediği ortaya çıktı. Buna karşılık internet üzerinden yapılan satışların gerek Şükran Günü’nde gerekse Kara Cuma’da çift haneli rakamlarla arttığı görüldü. Kara Cuma günü internet üzerinden satışlar ilk kez 3 milyar dolar sınırını aştı.

RetailNext verilerine göre mağazalarda satışlar Şükran Günü ve Kara Cuma’da toplam yüzde 5,0 geriledi. ShopperTrak’a göre ise her iki günde de satışlar yüzde 1 düşüş gösterdi. Online satışlar ise Şükran Günü ve Kara Cuma’da yüzde 18 artarak 5,27 milyar dolar oldu. Sadece Kara Cuma’da online satışlar yüzde 21,6 artışla 3,34 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Şu anda ABD’de de çok net olarak görülen yeni alışveriş trendinin Avrupa ülkelerinde re her geçen yıl hız kazandığı görülüyor. Türkiye’de çok net veriler yok ama özellikile hafta sonu AVM’lere gidenler mağazaların haddinden fazla boş olduğunu gözlemliyor. Mağazalar boş ama kargo şirketlerinin vızır vızır internetten alışveriş paketleri taşıyor olması, Türkiye’nin de bu yeni trende uyum sağladığını gözler önüne seriyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Mağaza satışları düşerken internetten alışveriş artıyor”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
2000 Sonrası Emeklilerin İntibak Hayali Ne Olacak?

Yargıtay'ın 2000 sonrası emeklilerle ilgili son kararı büyük hayal kırıklığı yarattı. 2000 yılı sonrasında emekli olup da intibak çıkmasını bekleyen...

Emekliye promosyonda gerçek rakam ortaya çıktı

Emekliye promosyonda bankaların gerçek teklifinin yıllık aslında 100 TL olduğu, halka duyurulan 900 TL gibi rakamların hiç konuşulmadığı ortaya çıktı....

Kapat