Merkez Bankası faiz kararından sonra banka faizleri de artacak mı?

Merkez Bankası, 24 Kasım Perşembe günü finans piyasalarının dahi beklemediği oranda faizleri artırarak sürpriz yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çarşamba günü yaptığı uyarılara rağmen faizleri artırma kararı veren Merkez Bankası’nın bu sürpriz adımı “bir bağımsızlık göstergesi” olarak yorumlanırken dolar kurunun 3.36 seviyesine kadar düşmesini sağladı. Ancak dolar kuru dakikalar içinde tekrar yükselmeye başlayarak akşam üzeri saatlerde 3.44 üzerine çıktı. Başka bir deyişle, faizlerin artırılmasına rağmen doların yükseliş trendi önlenemedi.

Peki, Merkez Bankası’nın 34 ay aradan sonra ilk kez yaptığı faiz artışı nasıl sonuçlara yol açacak? Sekiz aydan beri aralıksız indirilen faizlerin tekrar artırılması özellikle bankalardan kredi çekmiş vatandaşı nasıl etkileyecek? Banka faizleri tekrar yükselmeye mi başlayacak? Eski yüksek faiz dönemlerine geri mi dönülecek?

Vatandaşın merak ettiği ve ısrarla sorduğu bu soruya çok genel olarak “evet” cevabı verebiliriz. Merkez Bankası’nın yaptığı faiz indirimleri nasıl ki bir süre sonra banka faizlerine indirim olarak yansıyorsa, faiz artırımı da doğal olarak bir süre sonra banka faizlerini yükseltici etki yapacak. Ancak bu hemen yarın olmayacak. Bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi ve konut kredisi faizlerinin artması birkaç hafta sonra gerçekleşecek. Bankalar kademeli olarak kredi faizlerini artırmak zorunda kalacak.

İhtiyaç kredisindeki faiz artışından en olumsuz etkilenen vatandaşlar, değişken faizli kredi çekenler olacak. Fais oranlarının değişmesiyle birlikte değişken faizli kredi çeken vatandaşa uygulanan kredi faizi de artacak. Sabit faizli kredi çeken vatandaşların bu artıştan etkilenmemesi bekleniyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi banka kredisi faizlerinin artması, her bankanın kendi kararına bağlı ve belli bir zaman alacak. Büyük ihtimalle de faiz artışları yılbaşından sonra devreye girmeye başlayacak. Böyle bir durumda kredi borcunun yeniden yapılandırılması için bankalara başvuru yapmak kaçınılmaz olabilir. Bu nedenle önümüzdeki haftalarda bankaların yapacağı faiz açıklamalarını dikkatle izlenmesi gerekiyor. Aksi takdirde kredi borcunuzun kalan kısmı için daha yüksek faiz ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Merkez Bankası faiz kararından sonra banka faizleri de artacak mı?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
İş Bankası İndirimli İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı 1.15

İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi kampanyası başladı. 4 Kasım'da başlayan kampanya indirimli faiz oranları sunuyor ve Kasım ayı sonuna kadar...

Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük 10 hata (devam)

Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük 10 hata başlıklı yazımıza altıncı hata maddesinden itibaren devam ediyoruz. İlk beş hatayı şu...

Kapat