Merkez Bankası faizleri indirdi, şimdi bankalar ne yapacak?

Türkiye Merkez Bankası, faizleri 50 baz puan indirerek faiz koridorunun üst bandını % 9.50 seviyesinden % 9’a çekti. Merkez Bankası’nın dört aydır üst üste yaptığı faiz indirimleri, bankaların vatandaşa uyguladığı kredi faizlerine nasıl yansıyacak. Bankalar artık faizleri geriye çekmeye başlayacak mı?

Bu sorunun cevabını bulmak için finans uzmanlarının konuyla ilgili yorumlarını bir araya getirdik. Finans uzmanları arasında ortak bir görüş birliği olmadığını görüyoruz. Ancak genel kanı özetle şöyle: Merkez Bankası faizleri indirdi ama bankalar faiz indirmek için bir süre daha bekleyecek.

İlerleyen dönemde bankalar da indirebilir

Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, şöyle bir yorum getiriyor: “Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etmesi kredi maliyetlerine ilerleyen dönemlerde yansıyacaktır. Bu indirimler mevduat faizlerini genelde daha kısa sürede aşağı çekerken, kredilerde benzer ölçüde ve benzer sürede indirim olmamakta, kredi maliyetleri çok az ucuzlamaktadır.

Geniş resimde, Merkez Bankası resmi olarak halen sıkı para politikası uygulamaktadır. Merkez Bankası aynı zamanda bankalara aktardığı paranın faizini indirerek veya yükselterek de bankaların faiz oranlarını etkileyebilmektedir. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 8,40, gösterge tahvil faizi ise yüzde 8,98’dir. Kredi faizleri, söz konusu bu oranların da daha alt bantlara düşmesi durumunda anlamlı bir şekilde düşebilir. Marjinal fonlama oranının yüzde 9’a çekilmesi ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini de yüzde 8,40’lardan yüzde 8 bandına doğru çekecektir.”

Bankacılık sektörü için önemli…

ALB Forex Araştırma Uzmanı Rıdvan Baştürk ise faiz indiriminin kredilere etkisini şu şekilde değerlendirdi: “Merkez Bankası bugün yapmış olduğu Haziran ayı para politikası toplantısının ardından faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirime gittiğini açıkladı. Böylelikle gecelik borç verme faiz oranı yüzde 9.50’den yüzde 9.00’a gerilemiş oldu. Mart ayında başlayan indirim süreci böylelikle devam etmiş oldu. Faiz koridorunun üst bandında yapılan bu indirim bankacılık borçlanma maliyetini de aşağı çekmeye devam edecektir. Yapılan faiz indirimlerinin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini de aşağı çekmesi bankacılık sektörü açısından önemlidir.

Bankalarla pazarlık daha kolay olabilir

İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel de, şöyle konuştu: “Merkez Bankası, haziran ayı toplantısında gecelik fonlama faiz oranında üst bantta 50 baz puan düşürerek % 9.50 den % 9’a çekti. Bu beklentiler doğrultusunda bir gelişme oldu.

Özellikle gelişmiş ülkelerde sıfıra yakın faiz politikaları, hatta bazı ülkelerde negatif faiz oranları ile işlemler yapılması, Türkiye gibi 2016 yılına iyi başlayan bir ülkenin büyüme rakamlarının olumlu seyri, cari açığı aşağı yönlü hareketi ve uzun zamandan sonra çekirdek enflasyondaki düşüş Merkez Bankası’nı cesaretlendirmiş görünüyor.

Her ne kadar bazı kesimler; “Gösterge faiz oranlarındaki azalışlar piyasaya faiz oranlarına yansımıyor” şeklinde yorumlar yapıyor olsa da; biz KOBİ’ler ve tüccarlar kullandığımız reel kredi rakamlarının aşağı yönde oluştuğunu ve banka ile pazarlık gücümüzün arttığını net bir şekilde görüyoruz.”

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Merkez Bankası faizleri indirdi, şimdi bankalar ne yapacak?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Ohal Sonrası Gayrimenkul Ev Dükkan Fiyatları Ne Olur?

Vatandaşın gündemdeki sorularından biri de şu: Ohal emlak fiyatlarını nasıl etkiler? Her durumda artan, kriz tanımayan ev ve dükkan fiyatları...

TOKİ’den Emekliye 250 TL Taksitle Ev Müjdesi

Kirada yaşayan emeklileri ev sahibi yapmak için kolları sıvayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu sonbahar dönemi için yeni bir seferberlik...

Kapat