Milyonlarca esnafa 1.300 Lira Müjdesi

Hepimizin bildiiği gibi, sigortalı çalışmakta olan şçiye işsiz kaldığında gerekli şartları taşıması halinde işsizlik maaşı ödeniyor. Bu ödemeler İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yapılıyor. Hükümet şimdi bu fonun benzeri bir sistemi esnaf için de kurmayı planlıyor. Böylece dükkanını kapatmak zorunda kalan esnafa özel fondan ayda 1.300 liraya varan ödeme yapılacak.

Şu anda işsiz kalan işçiye çalışmadığı dönemde geçimine katkı sağlamak için 659 Lira ile 1.318 Lira arasında değişen tutarlarda işsizlik ödemesi yapılıyor. İşsizlik parası devletin kasasından çıkmıyor, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor. Yani daha önce işçiden alınarak bir havuzda toplanan paradan ödeniyor. 10 aya kadar süreyle ödenen bu maaş yetmese de işçi için yeni bir iş bulana kadar önemli bir güvence oluyor.

Dükkanı kapanan esnafın bu imkandan yoksun olduğunu dikkate alan hükümet, esnaf ve sanatkara yeni bir iş kurana kadar ya da iş bulana kadar bir süre ödenek verilmesi için düğmeye bastı. Kurulacak fona devletin de katkı vermesi öngörüldü.

Milyonlarca esnaf ve sanatkarın bu yöndeki talebi üzerine harekete geçen Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı yetkilileri, bu konuyla ilgili olarak farklı seçenekleri masaya yatırdı. Buna göre, esnafın ödediği Bağ-Kur sigorta priminden yüzde 2 işsizlik sigortası primi kesilecek. Devlet de buna belli oranda katkı sağlayacak.

Normalde işsizlik sigortası için SSK’lı bir çalışan aylık kazancı üzerinden yüzde 1 prim ödüyor. İşveren yüzde 2, devlet de yüzde 1 oranında prim ödeyerek katkı sağlıyor. Benzeri bir sistemin esnaf ve sanatlarlar için kurulması halinde işçinin kendisi, işveren ve devlet açısından bu yüzdelere yakın oranda prim ödemesi yapılması öngörülüyor.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Milyonlarca esnafa 1.300 Lira Müjdesi”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Merkez Bankası faiz kararından sonra banka faizleri de artacak mı?

Merkez Bankası, 24 Kasım Perşembe günü finans piyasalarının dahi beklemediği oranda faizleri artırarak sürpriz yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çarşamba günü yaptığı...

Patronlar da dolar bozdurmazsa TL kurtulamaz

Türk Lirası'nın dolar karşısında karşısında hızla değer kaybetmesine yurt dışından yorumlar gelmeye devam ediyor. Bu konuda en son yazı Londra...

Kapat