Moody’s not indirimi sonrası doların yönü yukarı mı?

Moody's not indirimi sonrası doların yönü yukarı mı?

19 Ağustos’ta Türkiye’yi negatif izlemeye alan Moody’s 23 Eylül 2016 Cuma günü ülke kredi notunu “çöp” seviyesine indirdi. Moody’s, Türkiye’nin dış finansman ihtiyaçlarına ilişkin risklerdeki artışın yanı sıra özellikle büyüme ve kurumsal sağlamlıkta zayıflama gibi kredi görünümünü destekleyen koşullardaki bozulma nedeniyle böyle bir indirim yaptığını açıkladı.

Moody’s not indirimi kararı Türkiye’yi nasıl etkileyecek? Türkiye’nin 2016 yılında (bankalar, şirketler ve kamu borçları olmak üzere) yaklaşık 156 milyar dolar dış borç ödemesi yapması gerekiyor. Önümüzdeki yıl ise bu rakam 168 milyar dolar civarı. Türkiye’nin borç ödemelerini çevirebilmesi için kredi alınan yurt dışı kreditörler, artık daha yüksek prim talep edecekler.

2010 yılında % 9 civarı büyüyen Türkiye ekonomisi buralardan % 4 seviyelerine kadar geriledi. Finans uzmanlarının bir kısmı, üçüncü çeyrekte ekonominin daha da yavaşlamasını, hatta üçüncü çeyrek büyümesinin % 1’in de altında olacağını öngörüyor. Eskisi kadar hızlı büyümeyen ekonomi kurumun büyümeyi ilişkin gerekçesini doğruluyor. Moody’s, kurumsal yapıda ortaya çıkan zayıflama için Dünya Yönetişim Göstergeleri ve Küresel Rekabet Endeksine bakıyor. Türkiye iki listede de geçtiğimiz yıla göre gerilemiş durumda…

Bundan sonra ne olacak sorusunu cevabına gelecek olursak.. İlk tepkide 3 TL seviyesine gören kurda daha sonra 2.9650 seviyesine kadar geri çekilme olsa da yukarı gitme isteği Ekim ayı boyunca devam edecek. 2016’nın geri kalan son çeyreği biterken, yani yılın sonunda doların 3.20 TL seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Küresel fonlar, en az 2 kredi derecelendirme kuruluşundan yatırım yapılabilir not alan ülkelere yatırım yapıyor. Moody’s kararı sonrası büyük küresel fonlar, özellikle de büyük emeklilik fonları artık Türkiye’ye yatırım yapamayacak, yatırımları olanlar da Türkiye’den çıkmak zorunda kalacak. Artık sadece daha muhafazakar fonlar Türk tahvillerini alabilecek. Bu durumda Türk varlıklarından 8 – 10 milyar dolar arası para çıkabilir. Ancak çıkış kademeli olacak. Bu yüzden kurda şimdilik yavaş yükseliş trendi var ama büyük fonların çıkışı yoğunlaştıkça dolardaki yükselişin ivme kazanması öngörülüyor.

Moody’s kararı, ekonomideki zayıflama, jeopolitik riskler, OHAL süresinin uzatılması yönünde hükümete öneride bulunulması gibi etkenlerin bir araya gelmesi, Türk varlıkları üzerinde baskı oluşturmaya devam edebilir. 30 Eylül hafta sonu kapanışını 3 TL’nin üzerinde yapan doların yeni haftada 3’ün üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda önce 3.02 – 3.05 bölgesi, sonrasında ise 3.10 – 3.20 bölgesi görülebilir. Merkez Bankası’nın yıl sonu tahmini 3.07 seviyesindeyken doların 3.20’lere ulaşması ekonomideki yavaşlamayı tetikleyici etki yapabilir.

Bundan sonraki süreçte ekonomi yönetiminde bir an önce Türkiye’yi yeniden yatırım yapılabilir seviyeye ulaştırmak için adımlar atılması gerekiyor. Ekonomik reformlara hızla devam edilmeli, üretime dayalı büyüme modeline geçme yönünde adımların bir an önce atılması büyük önem taşıyor.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Moody’s not indirimi sonrası doların yönü yukarı mı?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Vakıfbank 2015 Sonbahar Kredisi 1.35 Faiz Oranıyla

Vakıfbank 2015 Sonbahar Kredisi kampanyası devam ediyor. Kredi 36 aya varan vadelerle sunuluyor. Cazip faiz oranlarına sahip Halinizden Anlayan Sonbahar...

Darbe Girişimi sonrası bankalarda devam eden kredi kampanyaları

Darbe girişiminin ekonomiye olumsuz etkisinin kısa sürede normale dönmesinden sonra Türkiye'deki bankalar da insanlara sağladığı ihtiyaç kredisi kampanyalarına yeniden hız...

Kapat