Ohal Banka Kredilerini Nasıl Etkiler? Bankalar Kredi Verir mi?

Olağanüstü halin ilanından sonra vatandaşın merak ettiği konulardan biri de banka kredilerinin akibeti. Bankalar normal şekilde çalışmaya devam edecek mi? Krediler kesilecek mi, yoksa devam mı edecek? Verilen kredi miktarı azalacak mı?

Ohal doğrudan doğruya ekonomiyle ilgili bir durum olmamakla birlikte Türkiye’nin kredi potansiyeli çok önemli. Şu anda Türk ekonomisi dışardan gelen sıcak paraya bağımlı olduğu için Türkiye’ye giriş yapan sıcak para miktarında azalma olabilir. Bu da banka kredilerini olumsuz etkileyebilir.

Bankalar kredi vermeye devam ediyor. Ancak kredi verme konusunda biraz daha isteksiz davranabilirler. Verilen kredi tutarı azalabilir. Kredi almak için gerekli şartlar zorlaştırılabilir. Kredi piyasasının durumu tamamen yabancı sermayenin alacağı tutuma bağlı olacak. Bankaların kredi maliyetlerinde ve vatandaşın ödeyeceği faiz ve masraflarda belirgin artışlar olabilir.

Türk bankalarının kapanması ya da şube sayısını azaltması gibi tehlikeler henüz ufukta gözükmüyor. Ancak bankaların kredi hacimleri ve vatandaşa kullandırdıkları tutarlar konusunda azalmalar olabilir. Kredi faizlerinde artış olabilir.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Ohal Banka Kredilerini Nasıl Etkiler? Bankalar Kredi Verir mi?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Süleyman Soylu’dan emekliye banka promosyonu açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünde (TODAİE) düzenlenen yabancı kamu görevlisi öğrencilerin...

Vergi ve prim borçlarına 36 taksit fırsatı…

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren af yasası ile vergi borçları ve SGK primleri de yeniden yapılandırılıyor. Vergi ve prim borçlarına...

Kapat