Ohal Sonrası Banka Hesapları Mevduatlar Ne Olur

Ohalin ilanından sonra piyasalar karıştırdı. Borsa düşüyor, dolar yükseliyor. Yetkililer Türk bankacılık sektörünün güvenilir olduğunu açıklıyorlar. Ancak vatandaşlar arasında endişe devam ediyor. Vatandaş en çok banka mevduat hesaplarının ne olacağını, kredilerin durumunu ve geri çağrılıp çağrılmayacağını merak ediyor.

Banka mevduat hesaplarında 100 Bin TL’lik devlet güvencesi var. Bankanın başına birşey gelmesi durumunda 100 Bin TL’ye kadar vadeli ve vadesiz mevduat güvence altında. Eğer bankacılık sistemine yeterince güveniniz yoksa ve 100 Bin Lira’nın üzerinde mevduatınız varsa bunu değişik bankalar arasında bölüştürebilirsiniz. Her hesap ayrı güvence altında. Ancak tek hesapta 100 Bin Lira’nın üzerinde paranız varsa sadece 100 Bin TL’lik bölümü devlet güvencesinde.

Uluslararası derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin kredi notunu düşürmeye devam ediyor. Bu da özellikle kredilerin vadesi beklenmeden geri çağrılacağı endişelerini artırıyor. Böyle bir ihtimalin olmadığı yönünde açıklamalar yapılsa da bazı işadamları ve kredi kullanan vatandaşların tedirgin olması çok doğal. Ancak şu aşamada bankalardan çekilen kredilerin hemen ödenmesi yönünde bankalarca alınmış bir karar yok.

Banka mevduatları açısından da şu an için endişe edilecek bir durum yok denilebilir. Ancak uzmanlar yine de mevduat hesaplarını daha güvenilir ve köklü bankalara taşımakta fayda olacağını söylüyorlar.

Tags : ,

0 thoughts on “Ohal Sonrası Banka Hesapları Mevduatlar Ne Olur”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Kredi ve Mevduat Faizleri Son 9 Yılın Zirvesini Gördü

Türkiye'de kredi ve mevduat faizlerindeki yükseliş yeni yılda da devam ediyor. 2918 Şubat eyğ itibarıyla faizler 9 yılın en yüksek...

Odeabank Masrafsız Düşük Faizli Nakit Hazır Kredisi

Odeabank'ın "Herkesin Değil Sizin Krediniz Odeabank’ta!" sloganıyla başlattığı Nakit Hazır Kredi Kampanyası Mart ayında da hız kesmeden devam ediyor. Ödemelerini...

Kapat