Ohal Sonrası Bankalar Kapanır mı? İflas Eder mi?

Tüm yurtta olağanüstü hal ilan edilmesi ve piyasalarda yaşanan karışıklıklar ister istemez vatandaşı tedirgin ediyor ve şu soruları sorduruyor: Ohal sonrasında bankalar kapanır mı? İflas eden banka olur mu? Kredi durumları ne olur? Bankalar kredi vermeye devam edecek mi? Bankadaki mevduatlar güvende mi?

Daha önce pek çok kriz yaşamış olan Türk halkı bu soruları sormakta kuşkusuz haklı. Ancak mevcut durumda bankaların batmasına varacak kadar büyük sorunlar yaşanacak gibi gözükmüyor. Bankaların kredi hacmi daralabilir, kredi vermekte sorunlar yaşanabilir. Kredi maliyetlerinde artış, bankacılık karlarında azalma olabilir. Ancak tüm bunlar bankaların batacağını göstermiyor. Bu nedenle bankada mevduatı olanlar, kredi kullanacak olanların şimdilik korkacakları birşey yok.

Türkiye için asıl önemli olan yabancı yatırımcının Ohal sonrası nasıl tavır alacağı. Bu konuda belirsizlik sürüyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının tavrı ve verecekleri notlar bekleniyor. Yabancı sermayedarlar Türkiyeyi güvensiz bulurlarsa ve piyasadan ani para çıkışları devam ederse bu durum bankacılık sektörünü de olumsuz etkileyebilir. Şimdilik böyle bir tehlike olmasa da uzmanlar yine de özellikle küçük tasarruf sahiplerini uyarıyor ve mevduatlarını bilinen ve köklü bankalara taşımalarını bir tedbir olarak öneriyorlar. Devletin 100 Bin TL’ye kadar mevduat koruması var. Ancak bir banka batışı yaşanırsa devletin ödemesi için uzun süreler beklenebilir, ödemeler takside bağlanabilir. Bu arada geçecek süre içinde ayrıca faiz geliri kaybı yaşanabilir.

Ancak tüm bu senaryoların şu an için çok uzak bir olasılık olduğunu söylemek gerekir. Bunun yanında ülkede her gün beklenmedik bir başka gelişme yaşandığı için uzmanlar yine de tedbirli olmayı öneriyorlar.

Tags : , , ,

0 thoughts on “Ohal Sonrası Bankalar Kapanır mı? İflas Eder mi?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
30 Ağustos Zafer Bayramında Bankalar Açık mı Kapalı mı?

Türkiye'nin önemli ulusal bayramlarından 30 Ağustos Zafer Bayramı önümüzdeki hafta kutlanacak. 30 Ağustos bu yıl hafta içine ve salı gününe...

Yapı Kredi 3.000 TL Kolay Yılbaşı Kredisi 2017

Yapı Kredi Bankası'nın 2017 Yılbaşı Kredisi teklifini değerlendiren herkes 2017 yılına tüm ihtiyaçlarını karşılayarak girme şansını yakalıyor. Aylık % 0.99...

Kapat