Ohal Sonrası Bankalar Kapanır mı? İflas Eder mi?

Tüm yurtta olağanüstü hal ilan edilmesi ve piyasalarda yaşanan karışıklıklar ister istemez vatandaşı tedirgin ediyor ve şu soruları sorduruyor: Ohal sonrasında bankalar kapanır mı? İflas eden banka olur mu? Kredi durumları ne olur? Bankalar kredi vermeye devam edecek mi? Bankadaki mevduatlar güvende mi?

Daha önce pek çok kriz yaşamış olan Türk halkı bu soruları sormakta kuşkusuz haklı. Ancak mevcut durumda bankaların batmasına varacak kadar büyük sorunlar yaşanacak gibi gözükmüyor. Bankaların kredi hacmi daralabilir, kredi vermekte sorunlar yaşanabilir. Kredi maliyetlerinde artış, bankacılık karlarında azalma olabilir. Ancak tüm bunlar bankaların batacağını göstermiyor. Bu nedenle bankada mevduatı olanlar, kredi kullanacak olanların şimdilik korkacakları birşey yok.

Türkiye için asıl önemli olan yabancı yatırımcının Ohal sonrası nasıl tavır alacağı. Bu konuda belirsizlik sürüyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının tavrı ve verecekleri notlar bekleniyor. Yabancı sermayedarlar Türkiyeyi güvensiz bulurlarsa ve piyasadan ani para çıkışları devam ederse bu durum bankacılık sektörünü de olumsuz etkileyebilir. Şimdilik böyle bir tehlike olmasa da uzmanlar yine de özellikle küçük tasarruf sahiplerini uyarıyor ve mevduatlarını bilinen ve köklü bankalara taşımalarını bir tedbir olarak öneriyorlar. Devletin 100 Bin TL’ye kadar mevduat koruması var. Ancak bir banka batışı yaşanırsa devletin ödemesi için uzun süreler beklenebilir, ödemeler takside bağlanabilir. Bu arada geçecek süre içinde ayrıca faiz geliri kaybı yaşanabilir.

Ancak tüm bu senaryoların şu an için çok uzak bir olasılık olduğunu söylemek gerekir. Bunun yanında ülkede her gün beklenmedik bir başka gelişme yaşandığı için uzmanlar yine de tedbirli olmayı öneriyorlar.

Tags : , , ,

0 thoughts on “Ohal Sonrası Bankalar Kapanır mı? İflas Eder mi?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Kredi Kartında Yeni Asgari Limit 5200 TL Oldu

Kredi kartında asgari limit artırıldı. Bundan sonra kredi kartlarında asgari limit 5.200 TL olarak uygulanacak. Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan...

Akbank Maaş Müşterilerine 48 Ay Vadeli ve İndirimli Kredi

Aylığını her ay Akbank'tan alan maaş müşterilerini bugünlerde çok özel indirimli faiz oranları bekliyor. Maaş müşterileri için bireysel kredilerde avantajlı...

Kapat