Ohal Sonrası Dolar Ne Olur? Yükselir mi? Kaça Çıkar?

Ohalin ilan edilmesinden sonra Dolar TL kuru 3.09 seviyelerine kadar çıktı. Çoğu ekonomist bunun geçici bir seviye olduğunu söylese de özellikle yabancıların Türkiye için tepkileri bu konuda çok önemli. Standard & Poors’un Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından Fitch ve Moody’s’in tavırları bekleniyor. Türkiye’nin kredi notu düşürülürse yabancı sermaye büyük oranda ülkeyi terk edecek. Bu da Dolar kurunun hızla yükselmesi anlamına gelecek.

Dolar’ın yükseleceğini düşünenlerin verdiği üst rakam kısa dönem için 3.30. FED’in faiz artırmaya başlaması bu rakamı 3.60’a taşır görüşünde olanlar var. Fakat ilk aşamada 3.12 ve 3.15 seviyeleri takip edilecek.

Amerikan Doları’nın artmayacağını savunanların ise bunun için olması gereken çeşitli şartları var: Ohal’in iyi uygulanması, Batı’nın Türkiye’de halen bir demokratik bir ortam olduğuna ikna edilmesi ve FED’in faiz artırımlarına başlamaması.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Ohal Sonrası Dolar Ne Olur? Yükselir mi? Kaça Çıkar?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Maaşını PTT’den Alan Emekliye TEB Jet Kredi – Tahsis Ücreti Yok

SGK emekli maaşlarını PTT aracılığıyla alanlar TEB'den çok özel bir kredi kullanabiliyorlar: Jet Kredi. Sadece nüfus cüzdanılya kullanılan ve PTT...

Kamu çalışanı ve emekliye 2017`de 3+4 zam yapılacak

Kamu çalışanları ve emeklilerinin aylıklarına 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere, ilk 6 ayda yüzde 3, ikinci 6 ayda...

Kapat