Ohal sonrası emekliye 3 maaş avans 10 maaş kredi ne olacak?

Şimdi herkes darbe girişimini konuşuyor ama ülkemizde yaşanan başarısız darbe girişimi öncesi, emekli insanlarımızın öncelikli konusu, 3 maaş avans, 10 maaş ikramiye ve emekliye promosyon gibi konulardı. İki emekli ne zaman bir araya gelse, bunları konuşur ve ne zaman gerçekleşeceğini birbirine sorardı. Bugünlerde sitemizin emekli takipçileri yine bu konunun peşini bırakmıyor ve ısrarla “Ohal sonrasında bu müjdeler ne olacak? Askıya mı alınacak?” gibi sorular yöneltiyorlar.

Hemen belirtelim ki, ülkemizin seçilmiş hükümeti de emekliye nefes aldıracak bu müjdelerin peşini bırakmış değil… Geçtiğimiz hafta boyunca yaşanan gergin ve heyecanlı saatlerde bu müjdelere kısa bir ara verildi ama hükümetin emekliye verdiği sözlerin peşini yeni haftada takip edeceğini söyleyebiliriz.

Şimdi emekliye verilen bu üç müjdenin neler olduğunu ve hangi aşamada bulunduğunu kısaca özetleyelim. Emeklilere SGK tarafından 3 maaş avans çalışmasının yanında 10 maaşa kadar faizsiz kredi verilmesi Ohal sonrasında da hükümetin gündeminde bulunuyor. Çalışmalarda sona gelindiği için kamu bankaları devreye girecek ve emeklilere kredi açılması bekleniyor.

Faizsiz kredi verilmesi planlanan tüm emekliler için yeni avans sistemi geliştiriliyor. Buna göre acil ihtiyacı olan emeklilere maaşına mahsuben avans verilecek. Bu avans maaşın 3 katını bulacak ve 36 aya kadar taksitle geri ödenebilecek. Üzerinde çalışmaları süren sistem yeni emeklilere verilen 3 bin 900 liralık avansın dışında bir uygulama olarak gündeme geldi. Mevcut uygulamada sadece emekli dilekçesini veren ve maaş bağlanmasını bekleyen emekliye 3 bin 900 liraya kadar avans veriliyor. Yeni düzenleme 11 milyon emekliyi kapsayacak.

Emeklilik için başvuru yapan vatandaşlar maaşlarının bağlanması gecikince avans alma imkanına sahipler. Bu rakamda 3 bin 900 liraya kadar çıkıyor. Şimdi bu uygulamanın tüm emekliler için geçerli olması gündemde. Avans, maaşa göre belirlenecek. Örneğin; 2.000 TL aylık alan bir emekliye maaşın 3 katına kadar yani 6.000 TL’ye kadar avans verilecek. Bu para daha sonra emeklinin maaşından 12, 24 ya da 36 taksitle kesilecek. Avanstan faiz alınmayacak.

Seçimlerden önce emekliler için maaşının 10 katı kredi konusu da gündeme gelmişti. Hala masada olan bu sisteme göre ise kamu bankaları emeklilere maaşlarının 10 katı kadar faizsiz kredi verecek. Edinilen bilgiye göre, emekli maaşını o bankaya taşıyacak ve taksitler her ay ücretinden kesilecek.

Hükümet bu düzenlemeyle emekliye zor ve sıkıntılı bir süreçte destek olmayı amaçlıyor. Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), avansın getireceği maliyeti değerlendiriyor. Düzenlemenin kısa sürede taslak haline getirilmesi ve Meclis’ten geçmesi bekleniyor. Bu yıl enflasyon zammı, seyyanen zam, Sosyal Güvenlik Destek Primi’nin kalkmasıyla cebi rahatlayan emekliler avansla acil temel ihtiyaçlarını da giderebilecek.

Kısacası, ülkemizdeki Ohal uygulaması sadece tehdit unsurlarını ortadan kaldırmaya yönelik olduğu için bankacılık ve kredi alanında herhangi bir düzenlemeyi kapsamıyor. Darbe girişimi ve Ohal öncesi ekonomik ortam nasılsa bundan sonra da aynı şekilde devam etmesi öngörülüyor ve emekli insanlarımızın sıkıntısının hafifletilmesi öncelik taşıyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Ohal sonrası emekliye 3 maaş avans 10 maaş kredi ne olacak?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Denizbank 55.000 TL Yaz Kredisi Kampanyası

Yaz sıcakları ülkenin her yanında iyice bastırdı. Sahil bölgelerinde ve iç kesimlerde bunaltıcı sıcaklar devam ederken insanların içini serinletecek fırsat...

Parasını Yılbaşında Altına Yatıran Kazandı

2016 yılının en gözde yatırım araçları... 2016 yılının ilk yarısının bitmesine çok az zaman kaldı. Altı aylık bu süreçte birikmiş...

Kapat