Olağanüstü Hal Sonrası Kredi Durumu ve Faiz Ne Olur

Olağanüstü Halin ilan edilmesiyle başta bankacılık hisseleri olmak üzere borsa çakıldı, döviz tarihi seviyelere fırladı. Şimdi vatandaş olağanüstü hal sonrası banka faiz oranlarının ne olacağını, bundan da önemlisi kredi vermeye devam edip etmeyeceklerini merak ediyor.

Ohal’in dünya standartlarında uygulanması durumunda ekonomide bir süre sonra toparlanma olacağı söyleniyor. Ancak yabancı yatırımcının bu konularda kuşkuları var. Türkiye’nin tamamen yabancı sermayeye muhtaç olması ve hemen hemen tüm bankaların yabancıların elinde olması endişeleri artırıyor.

Öncelikle şu aşamada Türkiye’de herhangi bir bankanın faaliyetlerine son vermesi söz konusu değil. ING Bank, TEB, Garanti Bankası, Akbank, Finansbank, Denizbank başta olmak üzere tüm yabancı bankalar ve yabancı ortaklığı olan bankalar işlemlerine devam ediyor.

Ancak Olağanüstü Hal Türkiye’ye giren para girişini kestiğinden bir süre sonra banka faizlerinin yükselmeye başlayacağı ve bankaların kredi vermeyi azaltacakları konuşuluyor. Şu anda bankacılık hisseleri ve sektör karlılığı ağır bir darbe almış durumda. Bankacılık ve buraya yapılan yatırımlar yurtdışından yönlendirilen ve kazancın çok önemli olduğu bir sektör. Bu nedenle yurtdışından para girişi bankaların geleceği hakkında belirleyici olacak.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Olağanüstü Hal Sonrası Kredi Durumu ve Faiz Ne Olur”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Vakıfbank’tan Bayrama Özel 0 Km Otomobil Kredisi

Vakıfbank, bu Kurban Bayramında hayalinizdeki otomobilinizi kapınıza getiriyor. Üstelik aylık % 1.22'den başlayan düşük faiz oranları ve 48 aya varan...

Vakıfbank Kamu Personeline 48 Ay Vadeli 70.000 TL İhtiyaç Kredisi

Vakıfbank'ın sadece kamu personeli için başlattığı 48 ay vadeli 70.000 TL ihtiyaç kredisi kampanyası devam ediyor. Vakıfbank'ın bu kampanyasından kamuda...

Kapat