Olağanüstü Hal Sonrası Kredi Durumu ve Faiz Ne Olur

Olağanüstü Halin ilan edilmesiyle başta bankacılık hisseleri olmak üzere borsa çakıldı, döviz tarihi seviyelere fırladı. Şimdi vatandaş olağanüstü hal sonrası banka faiz oranlarının ne olacağını, bundan da önemlisi kredi vermeye devam edip etmeyeceklerini merak ediyor.

Ohal’in dünya standartlarında uygulanması durumunda ekonomide bir süre sonra toparlanma olacağı söyleniyor. Ancak yabancı yatırımcının bu konularda kuşkuları var. Türkiye’nin tamamen yabancı sermayeye muhtaç olması ve hemen hemen tüm bankaların yabancıların elinde olması endişeleri artırıyor.

Öncelikle şu aşamada Türkiye’de herhangi bir bankanın faaliyetlerine son vermesi söz konusu değil. ING Bank, TEB, Garanti Bankası, Akbank, Finansbank, Denizbank başta olmak üzere tüm yabancı bankalar ve yabancı ortaklığı olan bankalar işlemlerine devam ediyor.

Ancak Olağanüstü Hal Türkiye’ye giren para girişini kestiğinden bir süre sonra banka faizlerinin yükselmeye başlayacağı ve bankaların kredi vermeyi azaltacakları konuşuluyor. Şu anda bankacılık hisseleri ve sektör karlılığı ağır bir darbe almış durumda. Bankacılık ve buraya yapılan yatırımlar yurtdışından yönlendirilen ve kazancın çok önemli olduğu bir sektör. Bu nedenle yurtdışından para girişi bankaların geleceği hakkında belirleyici olacak.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Olağanüstü Hal Sonrası Kredi Durumu ve Faiz Ne Olur”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Yapı Kredi’den Yüzde 20 Devlet Katkılı Konut Hesabı

Hükümetin 26 Ağustos 2016 tarihi itibariyle başlattığı Devlet Katkılı konut Hesabı sistemi ülkemizdeki tüm bankalarda devam ediyor. Yeterli birikimi olmayan...

Diyetisyen Maaşları Ücretleri Devlet Hastanesinde ve Özelde Ne Kadar?

Kentleşme, gelir düzeyinin artması, stresli yaşam ve doğal hayattan uzaklaşma hayatımızı olumsuz etkiliyor ve sağlık sorunlarına yol açıyor. Son yıllarda...

Kapat