Parasını Yılbaşında Altına Yatıran Kazandı

Parasını Yılbaşında Altına Yatıran Kazandı

2016 yılının en gözde yatırım araçları…

2016 yılının ilk yarısının bitmesine çok az zaman kaldı. Altı aylık bu süreçte birikmiş parası olanlar birikimini çeşitli yatırım araçlarına yönlendirdi. Kimisi dolar aldı, kimisi euro, kimisi altın, kimisi de borsada hisse senedi… Hiçbirisine girmeyip parasını mevduat hesabında, yani faizde tutanlar da vardı.

Peki, bu yatırım araçlarının hangisi çok kazandırdı, hangisi zarar ettirdi, hangisi yerinde saydı? Finans uzmanları, ilk altı ayın geride kalmasıyla birlikte dönemin en çok kazandıran yatırım araçlarını inceleyip ilginç sonuçlara vardı.

Altın: % 24,5

Yapılan hesaplamalara göre 2016 yılının ilk yarısının en gözde yatırım aracı altın oldu. Birikmiş parasını altına yatıran % 124,5 oranında getiri elde etti. Başka bir deyişle 100 Lirasını altına yatıranın parısı altı ayda 124,5 Lira oldu.

Faiz: % 5,4

İkinci sırada ise faiz yer aldı. Birikmiş parasını bankalarda mevduat hesabında değerlendirenlerin her 100 Lirası 195,4 Lira olurken yüzdelik hesapla $ 5.4 oranında kazanç sağladı.

Borsa: % 5.1

Yılbaşında İstanbul Borsasına girip parasını BIST 100 endeksine yatırmayı tercih edenlerin getirisi altı aylık dönemde % 5.1 oldu. 100 Lirasını borsaya koyanların parası 105.1 Liraya çıktı.

Euro: % 3,1

Parasını euroya yatıranlar da kazandı. Onların kazancı ancak % 3,1 seviyesinde olabildi ama ilk altı ayın en çok kazandıran dördüncü yatırım arıcı Euro’ydu. Yatırılan 100 Lira, 103.1 Lira oldu.

Dolar: % 0.3

2015 yılının şampiyonu dolar bu yıl aynı başarıyı gösteremedi. Yılbaşında 100 Lirasını dolara yatıranlar ancak % 0,3 kazanabildi. Bir başka deyişle dolara yatırım yapanın 100 Lirası sadece 30 kuruş kazandırarak 100.3 Lira olabildi.

Tags : , , , , , , , , ,

0 thoughts on “Parasını Yılbaşında Altına Yatıran Kazandı”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Vakıfbank Kamu Personeline Taksitli Sonbahar Kredisi

Vakıfbank'ın sadece kamu personeli için hazırladığı Taksitli Sonbahar Kredisi kampanyası devam ediyor. 48 ay vade seçeneğini de sunan kredi kampanyasından...

Kredi Faizleri Düşecek mi? Ne Zaman Düşer?

Bugünlerde bankalardan kredi kullanmak isteyenlerin aklında aynı soru var: Kredi faiz oranları düşecek mi? Ne zaman düşecek? Uzun zamandır banka...

Kapat