PayPal yeniden Türkiye’ye dönüyor mu?

PayPal yeniden Türkiye'ye dönüyor mu?

Bu haberimiz, yurt dışından ödeme alan veya yabancı kaynaklı sitelerden alışveriş yapanları yakından ilgilendiriyor. 21 Mayıs’ta Türkiye’deki faaliyetini durduran PayPal’ın yeniden dönüş hazırlığına başladığı bildiriliyor. Sistemini yurt içine getirmediği için BDDK’dan onay alamayan PayPal, önce Cros Border ile dönüş yapacak, daha sonra ‘server’larını da taşıyacak.

Mayıs ayının son günlerinde Türkiye yasalarına uymayı, vergi ödemeyi, kredi kartı ve kimlik bilgilerini aldığı kişilerin işlemlerini Türkiye’de kurulu ‘server’lar üzerinden yapmayı reddetmesi nedeniyle BDDK tarafından lisansı iptal edilen PayPal, Mart 2017’de ‘Cross Border’ (Sınır ötesi) sistemiyle geri dönmeye hazırlanıyor. BDDK ile geçtiğimiz hafta toplantı yapan şirket, 2017 yıl sonuna kadar serverlarını da Türkiye’ye taşımayı planlıyor.

Cross Border sistemi, yurt dışında bulunan bir kişiye Türkiye’den alışveriş yapma izni veriyor. Ancak bu sistemle Türkiye’den bir kişi yurt dışından alışveriş yapamıyor. Türkiye’de e-ticarette yüzde 12 pazar payına sahip olan ve yaklaşık 800 milyon dolarlık işlem hacmi bulunan şirketin yeni sistemle hacminin 400 milyon dolar civarında olacağı öngörülüyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “PayPal yeniden Türkiye’ye dönüyor mu?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Akbank’ın 48 Ay Vadeli 3 Ay Ertelemeli Kredi Kampanyası Başladı

Kredim Akbank'ta kampanyası, 48 ay vade fırsatı ve 3 ay taksit erteleme avantajıyla başladı. Akbank böylece 48 ay vade uygulamasına...

Akbank 3 Ay Ertelemeli Bayram Kredisi 2016

Akbank Ramazan Bayramı kredi kampanyası başladı. 3 ay ertelemeli olarak sunulan Akbank Bayram Kredisi bu özelliği sayesinde 2 bayram arası...

Kapat