PayPal yeniden Türkiye’ye dönüyor mu?

PayPal yeniden Türkiye'ye dönüyor mu?

Bu haberimiz, yurt dışından ödeme alan veya yabancı kaynaklı sitelerden alışveriş yapanları yakından ilgilendiriyor. 21 Mayıs’ta Türkiye’deki faaliyetini durduran PayPal’ın yeniden dönüş hazırlığına başladığı bildiriliyor. Sistemini yurt içine getirmediği için BDDK’dan onay alamayan PayPal, önce Cros Border ile dönüş yapacak, daha sonra ‘server’larını da taşıyacak.

Mayıs ayının son günlerinde Türkiye yasalarına uymayı, vergi ödemeyi, kredi kartı ve kimlik bilgilerini aldığı kişilerin işlemlerini Türkiye’de kurulu ‘server’lar üzerinden yapmayı reddetmesi nedeniyle BDDK tarafından lisansı iptal edilen PayPal, Mart 2017’de ‘Cross Border’ (Sınır ötesi) sistemiyle geri dönmeye hazırlanıyor. BDDK ile geçtiğimiz hafta toplantı yapan şirket, 2017 yıl sonuna kadar serverlarını da Türkiye’ye taşımayı planlıyor.

Cross Border sistemi, yurt dışında bulunan bir kişiye Türkiye’den alışveriş yapma izni veriyor. Ancak bu sistemle Türkiye’den bir kişi yurt dışından alışveriş yapamıyor. Türkiye’de e-ticarette yüzde 12 pazar payına sahip olan ve yaklaşık 800 milyon dolarlık işlem hacmi bulunan şirketin yeni sistemle hacminin 400 milyon dolar civarında olacağı öngörülüyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “PayPal yeniden Türkiye’ye dönüyor mu?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Akbank Ayda Sadece 370 Liraya Sonbahar Kredisi

Akbank'ın ayda sadece 370 TL taksit ödemeli Sonbahar Kredisi kampanyası başladı. Kaçırılmayacak fırsatlarla dolu kampanya kapsamında 36 ay vadeye kadar...

Yabancı fon çıkışları hızlandıkça dolarda yükseliş sürüyor

Döviz piyasasında hareketlilik sürüyor. Gelişmekte olan ülke paraları arasında negatif ayrışan Türk Lirası'nda değer kaybı sürüyor. Salı gününe 3,07 seviyesinin...

Kapat