Primi Tamam Yaş Bekleyene Erken Emeklilik Var mı

Prim gün sayısını doldurup emekli olmayı bekleyenlere yine müjdeli bir haber gelmedi. Bu durumda olan 7 milyonu aşkın kişi bu konuda olumlu bir haber bekliyor. Zaman zaman medyada yer alan emeklilik haberleri yaş bekleyenler için umut kaynağı oluyor. Ancak sonuçta hiçbir zaman primi tamam olup yaş bekleyenler için herhangi bir adım atılmıyor.

Bu kez SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı konuştu ve emeklilik bekleyenlere iyi bir haber vermedi. Bağlı yaptığı açıklamada “Yok arkadaşlar, vicdanen de olmaz. 37 yaşında insanları emekli ettiler. 2006-2008 reformları yapılmasaydı yıllık sosyal güvenlik açığı 100 milyar lira olacaktı. Şimdi 11 milyar lira civarında” dedi.

Anlaşılan o ki prim gün sayısını tamamlamış olan ancak yaşa takılanlara yakın gelecekte emeklilik gözükmüyor. Medyada yer alan haberler her zaman hüsranla sonuçlanıyor ve milyonlarca insan emekli olmak için yaş beklemeye devam ediyor. Kamuoyunda ‘erken emeklilik’ olarak bilinen bu olay aslında tam olarak ‘erken emeklilik’ durumu değil. Çünkü yaş bekleyenler ödemeleri gereken yasal prim gün sayısını tamamlamış, primlerini ödemiş durumda. Herhangi bir prim borçları yok. Ancak milyonlarca insanın emekli edilmesi devletin bu kadar kişiye maaş ödemesi anlamına gelecek. Bunun maliyeti yüksek olacağı için yaş beklemeyle ilgili düzenleme yapıldı ve milyonlarca insanın emekli olma hayali suya düştü.

Yaş bekleyenler için bundan sonra seçim ya da referandum öncesi dönemler önem taşıyor. Bazı emeklilik uzmanları herhangi bir erken seçim ya da referandum olması durumunda hükümetin yaş mağdurlarının sorunlarına el atabileceği ya da muhalefet tarafından konunun gündeme getirilebileceği fikrinde. Bilindiği gibi asgari ücret artışında aynı durum yaşanmış ve muhalefetin seçim vaatlerinin ardından asgari ücret artırılmıştı. Bağ-Kurlular içinse yaşını tamamlayıp primi eksik olana emeklilik yolu açılmıştı. Hatta prim gün sayısı eksik olan Bağ-Kurlular banka kredisi kullanarak prim borçlarını ödeyip emekli olmuşlardı. Benzer bir uygulamanın zaten prim borcu olmayan ancak yaş bekleyenlere de sağlanabileceği, bunun için sadece bir irade gösterilmesi gerektiği söyleniyor.

Emeklilik uzmanları ‘erken emeklilik’ adı verilen durumun ülke ekonomisi için çok da vahim olmayacağı fikrinde. Emekli olan 7 milyon insana yapılacak maaş ödemeleri buharlaşıp uçmayacak. Yine Türkiye ekonomisine girecek ve ekonomi canlanacak. BU görüşü savunan uzmanlar ‘erken emeklilik’ uygulamasının ekonomi için iyi bile olacağını söylüyorlar. Emeklilerin yapacağı harcama başta esnaf olmak üzere pekçok kişinin yüzünü güldürecek. Önümüzdeki günlerin neler getireceği bilinmez. Asla yapılmayacağı söylenen vergi barışı gibi uygulamalar devreye girdiğine göre, aslında emekliliği hak ettiğini düşündüğümüz insanlarımızın sorununa çözüm bulunması da çok uzakta olmayabilir.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Primi Tamam Yaş Bekleyene Erken Emeklilik Var mı”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Halkbank Kamu Çalışanına 48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi

Halkbank'ın sadece kamu çalışanları için hazırladığı 48 ay vadeli Her İhtiyaca Göre Kredi kampanyası başladı. Başrolünde Recep İvedik karakteriyle çok...

Akbank Sonbahar 2015 Kredisi – Ayda 434 TL Taksitle

Akbank'ın tüm müşterileri için hazırladığı "Ayda Sadece 434 TL Taksitle Sonbahar Kredisi" kampanyası uzun bayram tatilinin bitişiyle birlikte start aldı....

Kapat