Primi Tamam Yaş Bekleyene Erken Emeklilik Var mı

Prim gün sayısını doldurup emekli olmayı bekleyenlere yine müjdeli bir haber gelmedi. Bu durumda olan 7 milyonu aşkın kişi bu konuda olumlu bir haber bekliyor. Zaman zaman medyada yer alan emeklilik haberleri yaş bekleyenler için umut kaynağı oluyor. Ancak sonuçta hiçbir zaman primi tamam olup yaş bekleyenler için herhangi bir adım atılmıyor.

Bu kez SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı konuştu ve emeklilik bekleyenlere iyi bir haber vermedi. Bağlı yaptığı açıklamada “Yok arkadaşlar, vicdanen de olmaz. 37 yaşında insanları emekli ettiler. 2006-2008 reformları yapılmasaydı yıllık sosyal güvenlik açığı 100 milyar lira olacaktı. Şimdi 11 milyar lira civarında” dedi.

Anlaşılan o ki prim gün sayısını tamamlamış olan ancak yaşa takılanlara yakın gelecekte emeklilik gözükmüyor. Medyada yer alan haberler her zaman hüsranla sonuçlanıyor ve milyonlarca insan emekli olmak için yaş beklemeye devam ediyor. Kamuoyunda ‘erken emeklilik’ olarak bilinen bu olay aslında tam olarak ‘erken emeklilik’ durumu değil. Çünkü yaş bekleyenler ödemeleri gereken yasal prim gün sayısını tamamlamış, primlerini ödemiş durumda. Herhangi bir prim borçları yok. Ancak milyonlarca insanın emekli edilmesi devletin bu kadar kişiye maaş ödemesi anlamına gelecek. Bunun maliyeti yüksek olacağı için yaş beklemeyle ilgili düzenleme yapıldı ve milyonlarca insanın emekli olma hayali suya düştü.

Yaş bekleyenler için bundan sonra seçim ya da referandum öncesi dönemler önem taşıyor. Bazı emeklilik uzmanları herhangi bir erken seçim ya da referandum olması durumunda hükümetin yaş mağdurlarının sorunlarına el atabileceği ya da muhalefet tarafından konunun gündeme getirilebileceği fikrinde. Bilindiği gibi asgari ücret artışında aynı durum yaşanmış ve muhalefetin seçim vaatlerinin ardından asgari ücret artırılmıştı. Bağ-Kurlular içinse yaşını tamamlayıp primi eksik olana emeklilik yolu açılmıştı. Hatta prim gün sayısı eksik olan Bağ-Kurlular banka kredisi kullanarak prim borçlarını ödeyip emekli olmuşlardı. Benzer bir uygulamanın zaten prim borcu olmayan ancak yaş bekleyenlere de sağlanabileceği, bunun için sadece bir irade gösterilmesi gerektiği söyleniyor.

Emeklilik uzmanları ‘erken emeklilik’ adı verilen durumun ülke ekonomisi için çok da vahim olmayacağı fikrinde. Emekli olan 7 milyon insana yapılacak maaş ödemeleri buharlaşıp uçmayacak. Yine Türkiye ekonomisine girecek ve ekonomi canlanacak. BU görüşü savunan uzmanlar ‘erken emeklilik’ uygulamasının ekonomi için iyi bile olacağını söylüyorlar. Emeklilerin yapacağı harcama başta esnaf olmak üzere pekçok kişinin yüzünü güldürecek. Önümüzdeki günlerin neler getireceği bilinmez. Asla yapılmayacağı söylenen vergi barışı gibi uygulamalar devreye girdiğine göre, aslında emekliliği hak ettiğini düşündüğümüz insanlarımızın sorununa çözüm bulunması da çok uzakta olmayabilir.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Primi Tamam Yaş Bekleyene Erken Emeklilik Var mı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Bayram Tadında Krediniz Denizbank’ta – 0.99 Düşük Faizli

Denizbank'ın Kurban Bayramı 2016 Kredi Kampanyası başladı. "Bayram tadında krediniz Deniizbank'ta" sloganıyla start alan bayram kampanyasında özellikle aylık % /.99...

VakıfBank’tan Esnaf ve KOBİ’lere Yaz Kredisi

Vakıfbank, ülkemizdeki tüm esnaf ve KOBİ'leri 36 aya varan vadeler ve uygun faiz oranları ile 100.000 TL’ye kadar kredi kullanma...

Kapat