Seçim Bitti. Doların Durumu Ne Olacak?

Seçim Bitti. Doların Durumu Ne Olacak?

Türkiye’de 1 Kasım’da yapılan erken genel seçimin kesin galiba Akparti oldu. Geçerli oyların yüzde 49’unu alan Akparti, meclisteki çoğunluğu da yeniden ele geçirerek tek başına iktidar oldu. Seçimin bu şekilde bitmesinin hemen ardından bu sonuca mutlu olan yabancılar, dolar satarak Türk Lirası almaya başlayınca doların kısa bir an da olsa 2.85 TL seviyesine kadar gerilediği görüldü. Dolar bozduranların önemli bir bölümünün yerli yatırımcılar olduğu, yabancıların ise kar realizasyonu yaptığı bildirildi.

Ancak, “Daha da düşecek” denilen dolar, bu seviyede çok fazla kalamadı ve 2 Kasım Pazartesi günü akşam üzeri saatlerinde yeniden 2.80 seviyesini aşarak 2.83’e kadar çıktı. 3 Kasım Salı günü ise 2.85 TL seviyesine geldi. Böylece doların 2.70’lere düşeceğini öngörenler, bu defaki tek parti iktidarının 2011 yılındaki gibi olmayacağını görmüş oldular. Doların bir daha 2.70’lere inmeyeceği, hatta ABD’den gelecek verilerle birlikte önümüzdeki günlerde yeniden 3.00 TL’nin üzerine çıkacağı endişesi yayıldı.

Peki, Akparti neden tek başına iktidar olduğu halde dolarda 2011 yılında görülen düşüş bu defa olmadı? 2.60’ları hayal eden yatırımcılar, neden 3.00 TL’nin de üzerine çıkacağı endişesine kapıldılar. Tek parti iktidarına rağmen bu tedirginlik neden oluştu?

Piyasa uzmanları, bu defaki tek parti iktidarının öncekinden farklı olduğu düşüncesini savunuyorlar. Yabancı yatırımcının Akparti – CHP koalisyonunu satın aldığını, tek parti iktidarı öngörmediğini düşünüyorlar. Yabancıla tek parti iktidarına memnun oldu olmasına ama Akparti’nin bu dönemde milli ekonomi politikası uygulayacağı, dolasısıyla dolarda artık serbest düşüş olmayacağından korkuyorlar. Ekonominin başına Ali Babacan’ın geçip geçmeyeceği de henüz bilinmediği ve bu konuda hükümet çevresinden haber alınamadığı için endişeleri devam ediyor.

Tüm bunların üzerine 3 Kasım salı sabahından itibaren başkanlık tartışmasının alevlenmesi tuz biber ekti. Yalçın Akdoğan’ın yaptığı “Bu sisteme artık sığamıyoruz, başkanlık sistemine geçmeyi zorlayacağız” şeklindeki açıklamalar, Borsa İstanbul’daki yatırımcının moralini bozarken borsa düştü, dolar 2.85 seviyesine yeniden dayandı. Tek parti iktidarının ekonomik reformlara odaklanmasını bekleyen yabancı yatırımcılar, hayal kırıklığına uğrayınca dolardaki yükseliş yeniden başladı.

Piyasa uzmanlarına göre önümüzdeki günlerde ve haftalarda başkanlık tartışması siyasi gündeme damgasını vuracak gibi görünüyor. Başkanlık sistemine CHP’nin şiddetle karşı çıkıyor olması, yeni anayasa yapımını güçleştireceği gibi tartışmaların alevlenmesi bekleniyor. Bunlara ek olarak ABD Merkez Bankası FED’in faiz artış sinyali vereceği her açıklama Türkiye’deki endişeyi artırıyor.

Ayrıca başta Fitch ve Moody’s olmak üzere kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’deki bankacılık sistemine ve özel şirketlerin kısa vadeli borçlarına yönelik olumsuz açıklamaların artması, dolarda bir daha geri dönüş olmayacağı sinyalini veriyor. Özetle, bundan sonrasında tek başına Akparti iktidarı olsa bile, 2011’deki “ekonomi sihirbazı Akparti” dönemine dönmek imkansız gibi görünüyor.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Seçim Bitti. Doların Durumu Ne Olacak?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Konut Kredilerinde Çok Hızlı Artış

Türkiye'de bankalar tarafından kullandırılan konut kredileri kelimenin tam anlamıyla gaza bastı. Vatandaşın kullandığı konut kredilerinin diğer bireysel kredile türlerine oranla...

Bayramda nakit paraya ulaşmanın en kısa yolu

9 günlük Kurban Bayramı tatili başladı. Dört günlük tatil süresince Türkiye'deki tüm bankalar kapalı olacak. Banka şubeleri olmayınca kredi başvurusu...

Kapat