Sigara ve İçkiye Ne Kadar Zam Gelecek? ÖTV Artışıyla Yeni Fiyatlar Ne Olacak?

Bilindiği gibi çoğu üründen KDV yanında Özel Tüketim Vergisi de alınıyor. Bu ürünlerin başında da alkollü içkiler ile tütün ürünleri geliyor. Bu ürünlerden alınan Özel Tüketim Vergisi’ne zam geldi. Şimdi vatandaş yeni sigara ve içki fiyatlarının ne kadar olacağını, sigaraya ve içkiye ne kadar zam geleceğini düşünüyor.

Henüz içki ve sigara zamları belli olmadı. Markalar kendi fiyat artışlarını ÖTV’deki zamma göre belirleyecek. Son alınan kararla alkollü içkilerin ÖTV’si yüzde 10, tütün ürünlerinin ÖTV’si yüzde 27,5 artırıldı.

Bu yıl başında gelen 2016 ÖTV artışına ilave olarak yılın sonunda yeniden artış yapılmış oldu.

Henüz içki ve sigarada zamlar belli değil ancak artışın yüzde 3 ile 6 arasında olacağı tahmin ediliyor. Bu artış oranı bazı ürünlerde yüzde 10’lara çıkacak. Üretici firmalar yeni zamlı fiyatları belirleyecek.

Birada yüksek oranlı zam bekleniyor. Birada vergi oranı yüzde 63 olarak uygulanıyor. Bu oranda artış olmadı ancak asgari maktu vergi oranı 1,628’den 1,1691 TL’ye çıktı. Bu artış bira fiyatlarında yüzde 10’luk bir zam getirecek.

Rakıda da benzeri bir artış var. Litre başına asgari maktu vergi tutarı 134,84 TL’den 148,33 TL’ye yükseldi.

Sigarada paket başına alınan maktu vergi tutarında artış yapıldı. Her bir tane sigara için 7 kuruş vergi artışı yapıldı. 20 sigaralık bir pakette alınan 5,1 TL’lik vergi 6,5 TL’ye çıkmış oldu. Sigarada vergi artışı yaklaşık yüzde 27,5 olarak gerçekleşti.

Şimdi vatandaş firmaların zam kararını bekliyor. Bakalım 2017’ye girerken yeni zamlı fiyatlar ne kadar olacak ve yeni zamlar tüketicileri üzmeye devam edecek mi?

Tags : , , ,

0 thoughts on “Sigara ve İçkiye Ne Kadar Zam Gelecek? ÖTV Artışıyla Yeni Fiyatlar Ne Olacak?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Bankalar ihtiyaç kredisi faizini indirmeye başladı

Merkez Bankası'nın son birkaç aydan beri faiz koridorunun üst bandında yaptığı 250 baz puanlık indirim, gecikmeyle de olsa bankaların kredi...

Ne borsa ne altın. Parasını dolara yatıran kazandı

Borsa İstanbul`da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,31 geriledi. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu...

Kapat