Sihirli formülü uygulayın, kredi kartınız patlamasın

Sihirli formülü uygulayın, kredi kartınız patlamasın

Kredi kartları artık gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Neredeyse her alışverişimizi kredi kartıyla yapar olduk. Kredi kartının elbette birtakım faydaları var. Alışveriş yaparken nakit para ihtiyacı duymuyoruz, nakit paraya sıkıştığımızda eşe dosta avuç açmak zorunda kalmıyoruz, sadece şifremizi yazarak hayal ettiğimiz ürünleri satın alıyor, nakit paraya kolayca ulaşıyoruz. Ama dikkatli davranmayıp faiz sarmalına yakalanırsak dünyamız bir anda tersine dönüyor, kredi kartının patlamasıyla birlikte günlük yaşantımız kabus haline geliyor.

Peki, kredi kartını doğru şekilde kullanmanın sihirli bir formülü yok mu? Nasıl kullanırsak patlamasına engel olabiliriz? Bu kartı cüzdanımıza yerleştirdikten sonra hangi aşamada nasıl hareket etmeliyiz? Yok mu bunun gerçekten sihirli bir formülü?

Aslına bakarsanız kredi kartını doğru kullanmanın öyle sihirle, büyüyle falan alakası yok. Herşey kendi irademizde başlıyor ve irademizde bitiyor. İrademize hakim olabildiğimiz anda herşey daha kolay… Faiz sarmalına yakalanmadan kredi kartı kullanmanın sunduğu keyifleri rahatlıkla yaşayabilir, keyfini çıkarabiliriz.

Önce kredi kartı kullanmanın ne gibi faydaları olduğuna kısaca bir göz atalım. Kredi kartının zararlarını önceden bilmek için faydalarının neler olduğunu anlamakta yarar var. Faydalarını özetledikten sonra en doğru şekilde nasıl kullanılabileceğine geçebiliriz.

Kredi kartının faydaları

— Kredi kartının en büyük kolaylığı alışverişinizi önceden yapıp, ödemelerini daha sonra gerçekleştiriyor olabilmeniz.

— Kayıt dışı ile mücadelede en büyük silahtır.

— Her 1 Liralık nakit kullanımı yerine aynı oranın kredi kartı ile harcanması vergi gelirlerini 19 kuruş artırır.

— Geri ödemelerini geciktirmeden zamanında yapınca faiz yükü binmez, enflasyon ortamında avantaj bile sağlar.

— Herşeyi peşin parayla almak yerine taksitli alışveriş imkanı getirir. Bütçemizi daha iyi planlamamıza yardımcı olur.

Sihirli formülün anahtarları

— Kullandığınız kredi kartının hangi özellikleri oldğunu öğrenin. Örneğin; seyahat mili kazandıran bir kart mı, alışverişlerde size özel ek puanlar toplayabiliyor mu? Kredi kartı kullanımında bu özelliklerin her biri size avantaj sağlayacaktır.

— Eğer kart borcunuzun her ay asgari tutarını ödüyorsanız ileride sizi birçok sorun bekliyor olacak. Ödemediğiniz borcunuza ciddi oranda bir faiz işlemeye başlayacaktır. Üstelik yaptığınız bu asgari ödeme kredi notunuzu da olumsuz etkileyecek.

— Kredi kartının diğer bir yanlış kullanım şekli de, şubelerden veya ATM’lerden nakit para çekmektir. Nakit para çektiğiniz andan itibaren borcunuza günlük faiz işlemeye başlar. Bu faiz sizi sıkıntıya düşürecek boyutlara ulaşabilir.

— Kredi kartınızın limitinin maaşınızın yarısı kadar, ödemelerinizin ise aylığınızın dörtte biri kadar olmasına dikkat edin. Faiz sarmalına yakalanmayın, cebinizdeki kartın esiri olursunuz.

— Kredi kartları, avantajlar sunmasının yanı sıra, yanlış kullanımı ile de ağır bedeller ödetebiliyor. Bilinçsiz kart kullanımı, insanları yılların birikimi ile elde ettiği evlerinden arabalarından ederek, batağa sürükleyebiliyor.

— Maaşımızın birkaç katı limiti olan bu kartlar, adeta cebimizde saatli bomba olarak dolaşıyor. Zaten bombaya benzediği için de halk arasında “kredi kartım patladı” şeklinde bir tanımlama yaygın olarak kullanılıyor.

— Dikkatsiz kullanımıyla patlayan bu bombalar, yuva yıkıyor, intihara bile sürüklüyor. İşte bu noktada bilinçli kullanım devreye giriyor. Öncelikle kredi kartını bir ‘ödeme aracı’ olarak görmek, ‘bedava alışveriş aracı’ olarak görmemek gerekiyor.

— Ayağınızı yorganınıza göre uzattığınızda, cüzdanlardaki bu plastik kartlar birikimleri yiyen bir canavara dönüşmez. Aksine sizi destekleyen, ödemelerinizi kolaylaştıran bir araç haline gelir. Kartınızın limitini maaşınıza göre ayarlayın.

— 2 bin lira maaş alıyorsanız, kartınızın limitinin 1.000 lirayı, aylık ödemenizin ise 500 lirayı geçmemesine özen gösterin. Bu şekilde, gerektiğinde taksitli alışveriş de yapabilirsiniz. Kredi kartınızın geri ödemelerinde o ayki harcamaların tamamını kapatmaya çalışın. Böylece faiz sarmalına kapılmadan bir aylık faizsiz kredi kullanmış olursunuz.

Yukarıdaki maddelerden de anlaşılacağı üzere, kredi kartını doğru kullanmanın sihirli formülü yine bizde, kendi irademizde saklı… Bu maddelere uygun hareket ettiğiniz sürece kredi kartının tüm avantajlarından yararlanırken faiz sarmalına da, borç batağına da düşmezsiniz.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Sihirli formülü uygulayın, kredi kartınız patlamasın”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Odeabank Nakit Hazır Günde 10 TL’ye 10000 Lira Kredi

2017 yılına girmemize sayılı günler kala en güzel yeni yıl kredilerinden biri Odeabank'tan geldi. Odeabank Nakit Hazır Yeni Yıl kredi...

Kredi Kartı Faiz Oranları Kaç Oldu? Yeni İndirimli Faizler

Merkez Bankası bankalar tarafından uygulanan azami kredi kartı faiz oranlarını indirdi. Bilindiği gibi bankalar genellikle azami faiz oranlarını uyguluyorlar. Bu...

Kapat