İnternete Sızan Kimlik Bilgisi ile Kredi Çekilir mi?

Bu haftanın önemli konularından biri kimlik bilgilerinin çalınması ve internete sızdırılması oldu. Yetkililer önemli birşey olmadığını söylerken, uzmanlar sızdırılan kimlik bilgileriyle sizin adınız kullanarak kredi çekilebileceğini, kredi kartı çıkarılabileceğini ve banka hesaplarından para çekilebileceğini söylüyorlar. İnternet üzerinden banka hesaplarına ulaşılmasının mümkün olmadığı söyleniyor. Ancak adınıza düzenlenecek kimlik belgeleriyle şubelerden bankacılık işlemlerinin yapılabileceği konusunda uyarılar var. Adınıza düzenlenecek sahte kimlik belgesi gerçek ve doğru bilgilerin içereceğinden kredi çekilmesi, hesap açılması, kredi kartı alınması mümkün olabilir.

50 milyon kişiyi, yani reşit olan tüm Türk vatandaşlarını ilgilendiren konu yetkililerce inkar edilmedi. Ancak sızma işleminin çok daha önce olduğu, bugüne yönelik yeni bir kimlik hırsızlığının sözkonusu olmadığı ifade edildi.

Nasıl kontrol edilir, nasıl sorgulanır?

Kısa bir süre önce gündeme gelen ve yapılan kontroller sonrasında internete sızan kimlik bilgilerini bazı sitelerde yer alan kimlik sorgulama aracı kontrol edebiliyorlar. Ancak siteler çoğunlukla ya açılmıyor veya erişilemiyor. Uzmanlar sorunun tek çözümünün kimlik numaralarının değişmesi olduğunu ifade ediyorlar. Bu da tek başına vatandaşın yapabileceği bir iş değil.

Çalınan kimlik bilgileriyle hangi işlemler yapılabilir?

Kimlik bilgilerimizle kredi çekilebilir
Faturalı faturasız telefon hattı alınabilir
Sahte kimlik çıkarılabilir
Ticaret yapılabilir, şirket kurulabilir
Kefil olabilir
Mal ve hizmet satın alınabilir
Bankadan para çekilebilir

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “İnternete Sızan Kimlik Bilgisi ile Kredi Çekilir mi?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İş Bankası Kamu Çalışanına Sonbahar Kredisi

İş Bankası'nın sadece kamu çalışanları için başlattığı Sonbahar Kredisi kampanyasında son günler yaklaşıyor. 30 Eylül Çarşamba akşamı sona erecek olan...

Vakıfbank 36 Ay Vadeli Okula Hazırlık Kredisi

Vakıfbank'ın Kurban Bayramı öncesi başlattığı Bayram Kredisi büyük ilgiyle karşılandı. Bayram Kredisi müşterilerden gördüğü büyük ilgi üzerine bayram sonrası Okula...

Kapat