İnternete Sızan Kimlik Bilgisi ile Kredi Çekilir mi?

Bu haftanın önemli konularından biri kimlik bilgilerinin çalınması ve internete sızdırılması oldu. Yetkililer önemli birşey olmadığını söylerken, uzmanlar sızdırılan kimlik bilgileriyle sizin adınız kullanarak kredi çekilebileceğini, kredi kartı çıkarılabileceğini ve banka hesaplarından para çekilebileceğini söylüyorlar. İnternet üzerinden banka hesaplarına ulaşılmasının mümkün olmadığı söyleniyor. Ancak adınıza düzenlenecek kimlik belgeleriyle şubelerden bankacılık işlemlerinin yapılabileceği konusunda uyarılar var. Adınıza düzenlenecek sahte kimlik belgesi gerçek ve doğru bilgilerin içereceğinden kredi çekilmesi, hesap açılması, kredi kartı alınması mümkün olabilir.

50 milyon kişiyi, yani reşit olan tüm Türk vatandaşlarını ilgilendiren konu yetkililerce inkar edilmedi. Ancak sızma işleminin çok daha önce olduğu, bugüne yönelik yeni bir kimlik hırsızlığının sözkonusu olmadığı ifade edildi.

Nasıl kontrol edilir, nasıl sorgulanır?

Kısa bir süre önce gündeme gelen ve yapılan kontroller sonrasında internete sızan kimlik bilgilerini bazı sitelerde yer alan kimlik sorgulama aracı kontrol edebiliyorlar. Ancak siteler çoğunlukla ya açılmıyor veya erişilemiyor. Uzmanlar sorunun tek çözümünün kimlik numaralarının değişmesi olduğunu ifade ediyorlar. Bu da tek başına vatandaşın yapabileceği bir iş değil.

Çalınan kimlik bilgileriyle hangi işlemler yapılabilir?

Kimlik bilgilerimizle kredi çekilebilir
Faturalı faturasız telefon hattı alınabilir
Sahte kimlik çıkarılabilir
Ticaret yapılabilir, şirket kurulabilir
Kefil olabilir
Mal ve hizmet satın alınabilir
Bankadan para çekilebilir

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “İnternete Sızan Kimlik Bilgisi ile Kredi Çekilir mi?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Kredi kartında şifre nasıl seçilmeli?

Dünya çapında yapılan bir araştırmada kredi kartı, banka kartı ve telefon, internet mail hesabı, Facebook hesabı ve daha birçok yerde...

ATM’den para çekerken aman dikkat!

Kartı yerleştirdiğiniz yerde bilgi kopyalayıcı olabilir. Halk arasında genellikle Bankamatik olarak bilinen ATM cihizlarında işlem yapmak son derece pratik... Hemen...

Kapat