SSK Bağ-Kur Emeklisi 2017 Ocak Yeni Yıl Zammı Ne Olacak?

Yeni yıl yaklaşırken emekliler maaşlarına yapılacak yeni yıl zammını merak ediyorlar. Tüm emeklilerin maaşlarında yılbaşı itibarıyla zam var, şimdi bu oranların ne kadar olacağı merakla bekleniyor.

Bağ-Kur emeklilerinin zamları SSK emeklileriyle birlikte belirleniyor. Zam oranı bir önceki altı aylık dönemin enflasyon oranlarına göre belirleniyor. 2017 zamları henüz belli olmadı. Ancak bu konuda tahminler var. Merkez Bankası’nın tahminine göre 2016 yılının ikinci altı ayında enflasyon oranı yüzde 3.73 olacak. Eğer bu oran kesinleşirse Bağ-Kur ve SSK emeklileri yüzde 3.73 zam alacaklar.

Emekli maaşlarına yapılacak zam Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Esnaf ve işçi emekli aylıklarının 2017 Temmuz ayında da yüzde 3.59 oranında artması bekleniyor. Şu anda 2017 yılının ilk altı ayı için beklenen enflasyon artışı bu.

Memur emeklilerinin ise 2017 Ocak zamları belli oldu ve Emekli Sandığı’ndan emekli olanlara yüzde 3 zam verildi. Bu ilk altı ay için geçerli olan artış. Enflasyon oranı yüzde 5’ten fazla çıkarsa memur emeklileri enflasyon farkı alacaklar.

2017 Ocak ayında en düşük SSK’lı emekli aylığı 1.389 TL’ye çıkacak. 2000’den sonra emekli olanlar için bu rakam 828 TL olacak.

Ocak ayında en düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığı 1.206 TL’ye yükseliyor. Bu rakam esnaf emeklileri için geçerli. En düşük Bağ-Kur tarım emekli aylığı ise 950 Lira olacak.

Emekli aylıklarının 2017 artışları emeklilerin yüzünü güldürmüyor. Emekliler açıklanan enflasyonla çarşı pazar enflasyonunun farklı olduğunu düşünüyorlar. Amerikan Doları’ndaki artış emekli aylıklarının alım gücünü azaltıyor. Bu nedenle yakın zamanda emekli aylıklarının yeniden ele alınıp gözden geçirilmesi bir zorunluluk olarak gözüküyor. Yıllarca çalışıp hizmet vermiş olan emekliler kendilerine hak ettikleri değerin verilmesini istiyorlar.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “SSK Bağ-Kur Emeklisi 2017 Ocak Yeni Yıl Zammı Ne Olacak?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Finansbank Kredi Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Türkiye'nin en gelişmiş sektörlerinin başında bankacılık ve finansın geldiğine kuşku yok. Ülkemizde faaliyet gösteren yerli ve yabancı bankaların hepsinin müşterilerine...

İngiltere AB’ye Neden Hayır Dedi

YABANCI İLGİSİ ÜLKE HALKINI NASIL VURUYOR? Londra'yı ele alalım. O kadar gözde bir yer ki tüm dünyanın yatırımı burada. Bu...

Kapat