SSK’sı olmayan sigortasız çalışan kredi alabilir mi?

Ülkemizde milyonlarca insanın sigortasız, SSK’sı olmadan çalıştığı bir gerçek. Bu insanlar hem ekonomiye büyük bir katkı sağlıyor, hem de büyük zorluklarla uğraşıyor. SSK kaydı olmadan, sigortasız çalışanların hayatı ve geleceği zaten büyük bir risk. Bunun üzerine bir de bankalar da kredi alamama sorunu ekleniyor.

SSK’sı olmayan, sigortasız çalışan bir kişiye bankalar kredi vermiyorlar. Bunun bazı istisnaları var ama ne yazık ki genel durum böyle. Bankalar kredi verecekleri insanlardan SGK hizmet dökümü belgesi istiyorlar. Böylece bankanın yeterli göreceği bir süre boyunca sigortalı çalışmakta olduğunuzu kanıtlamış oluyorsunuz. Yeni işe girmek, yeni sigortalı olmak da çoğu zaman yetmiyor. Genellikle en az 6 ay boyunca sigortalı bir işte çalışmış olmanıza bakıyorlar.

Sigortasız çalışan, SSK sigortası olmayan biri kredi alabilir mi? Bazı durumlarda alabiliyor. Örneğin kanıtlayabileceği başka bir geliri varsa. Kira geliri, faiz geliri gibi. Ama böyle bir geliri olan zaten hiç çalışmasa da kredi alabiliyor. Bir diğer riskli yol ise üzerinize olan mal varlığını ipotek ettirerek kredi çekmek. Bankalar bu durumda kredi verebiliyor, ancak bu yolu denemenizi hiç önermiyoruz. Kredi taksitlerini ödeyemediğiniz zaman eviniz, işyeriniz hacze uğrayabilir. Aileden kalan ya da yıllarca emek vererek sahip olduğunuz mal varlığınız düşük bedellerle satılabilir.

Ülkemizde sigortasız çalışmak sistemin sorunu. Bundan patronlar ve işverenler yararlanıyor. Sıkıntısı çekmek ise sigortasız çalışan insanlara kalıyor. Acı ama gerçek bu. Bu konuya devletin el atması gerekiyor. Çünkü sigortasız çalışmayı kabul eden insanların bunda bir suçu yok. Ancak ülkemizde genellikle para sahipleri korunduğu için bu konuda göstermelik çalışmalar dışında kalıcı bir çözüm bulunmuyor. Son dönemde gelen Suriyeli göçmen işgücü de insanların işverenlerle ücret ve sigorta pazarlığı yapmalarına engel oluyor.

Tags : , ,

0 thoughts on “SSK’sı olmayan sigortasız çalışan kredi alabilir mi?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Vakıfbank 36 Ay Vadeli Bayram Kredisi KREDI TC Kimlik No Aylık Geliri 5724’e

Vakıfbank geleneksel Bayram Kredisi Ramazan 2016 kampanyası başladı. Kredi 36 ay vadeli olarak kullandırılıyor. 50.000 TL'ye kadar kredi almak mümkün....

İstanbul’da en çok prim yapan 10 ilçe

Türkiye'nin önde gelen emlak sitesi Hürriyet Emlak, İstanbul'da konut satın almayı düşünenler için son bir yıllık sürede en çok prim...

Kapat