Suriye Cerablus Operasyonu Kredileri Nasıl Etkiler?

Suriye Cerablus Operasyonu Kredileri Nasıl Etkiler?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin salı sabahı Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus’a yönelik başlattığı Fırat Kalkanı operasyonu bir anda dünya gündeminin zirvesine oturdu. Sabahın erken saatlerinde başlayan operasyon dikkatle izlenirken ekonomik anlamda özellikle Borsa İstanbul üzerinde etkisini önemli ölçüde gösterdi. Güne 77.334 puandan başlayan Borsa İstanbul’un gün sonunda 76.116 puana kadar düştüğü görüldü. Borsada yüzde 1.57 ve 1.217 puan düşüş oldu.

Cerablus Operasyonunun bir başka etkisi de dolar kuru üzerinde gerçekleşti. Güne 2.93’lü seviyelerden başlayan dolar gün içerisinde yükseliş göstererek 2.9520 seviyesinden kapandı.Bono tahvil piyasasındaki etkisi ise daha az oldu ve 9.00 – 9.10 bandında seyretti.

Sitemize mesaj atan ziyaretçilerimiz, Türkiye’nin Suriye’deki savaşa katılmasının önümüzdeki günlerde özellikle bankacılık alanında nasıl etkisi olacağını merak ediyorlar. Bankaların kredi verme hızında bir yavaşlama olup olmayacağını, faiz oranlarının yükselip yükselmeyeceğini öğrenmek istiyorlar.

Türkiye ekonomisinin güçlü ve sağlam temellere oturduğunu, özellikle de bankacılık sektörünün son derece dayanıklı ve sağlam olduğu uluslar arası kuruluşlarca da kabul ediliyor. Savaşın ilerleyen günlerinde borsa cephesinde bir miktar daha düşüşler olsa bile bankacılık sektörünün bu süreçten 15 Temmuz darbe girişiminde olduğu gibi hasarsız çıkacağı öngörülüyor.

Türkiye’nin bankacılık sisteminin sağlam temellere oturması nedeniyle finans uzmanları, önümüzdeki günlerde kredi çekmeyi düşünenleri tedirgin edecek bir durum olmayacağını düşünüyorlar. Bankaların ekonomik verilere dayanarak çalışmasını sürdürmesi ve her zaman olduğu gibi uygun durumdaki müşterilerine ihtiyaç kredisi fırsatı sunmaya devam edeceği bekleniyor.

Suriye Cerablus savaşının devam edeceği süreçte bireysel kredi dışındaki diğer bankacılık hizmetlerinde de bir aksama olması tahmin edilmiyor. Esnaf ve KOBİ’lere verilen kredilerde olumsuz bir durum yaşanması ihtimali oldukça düşük bulunuyor. Dolayasıyla bugünlerde bankalardan kredi kullanmayı ve başvuru yapmayı planlayanların tedirginliğe kapılmadan davranmasını öneriyoruz.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Suriye Cerablus Operasyonu Kredileri Nasıl Etkiler?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Garanti Ayda 300 TL Taksitle Bahar Kredisi 2018

Garanti Bankası her yıl olduğu gibi 2018 yılında da Bahar Kredisi kampanyalarına devam ediyor. Bankanın bu yılki Bahar Kredisi kampanyasında...

Garanti Bankası 12.000 TL Ramazan Bayramı Kredisi 2016

Garanti Bankası'nın merakla beklenen Ramazan Bayramı Kredisi özenle hazırlanan cazip fırsatlarla başladı. Bankanın Ramazan Bayramı için hazırladığı özel kredi paketinde...

Kapat