Takibe Düşmüş Avukatlık Kredi Borcuna Yapılandırma Var mı?

Bankacılar, salı günü yürürlüğe giren kredi borcu yapılandırmasının takibe düşmüş avukatlık kredileri kapsamadığını, bu durumdaki vatandaşların yeni kanundan yararlanamayacağını ifade ediyor. Bankacılara göre yeni düzenlemeler, sadece kredi kartı borç bakiyesinden oluşan “canlı” kredileri kapsıyor. Konut kredileri ile taşıt kredileri de kapsam dışı kalıyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) kredi işlemleri ile banka ve kredi kartları hakkında değişiklik içeren yönetmeliklerinin dün yürürlüğe girmesiyle yapılandırmanın koşulları ve detayları merak konusu oldu.

Mevcut durumda, bankaların takipteki avukatlık kredilerle ilgili karşılık ayırması dolayısıyla müşteri ile banka arasında yapılan anlaşma kapsamında müşteriye istenilen vadede taksit imkanı sunulurken, bu konuda kanunen belirlenmiş bir vade de bulunmuyor. Yeni düzenleme kapsamında ise borçların yapılandırılmasında kredi kartlarında üst limit 72 ay olarak belirlenirken, ihtiyaç kredilerinin vadesi de 48 aya çıkarıldı.

Bankacılar, yeni düzenlemede yapılandırmaya ilişkin uygulanacak faiz oranı ile ilgili bir bilgi bulunmadığını ifade ederken, Merkez Bankasının (TCMB) akdi ve gecikme faiz oranları ile ilgili tebliğde kredi kartlarında aylık azami gecikme faiz oranlarının Türk lirası için yüzde 2,52 düzeyinde belirlendiğini hatırlatıyor.

Kredi kartı borcunu ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşların bankaya başvurması halinde iki şekilde borcunu ödeyebileceğini, borçlunun ihtiyaç kredisi alarak kredi kartı borcunu defaten kapatabileceği gibi yeni düzenleme ile 72 ay vadede taksitlendirme imkanından da yararlanabileceğini ifade ediliyor.

Bankacılar, kredi kartlarında yapılacak yapılandırmada uygulanacak faiz oranının yüzde 2,52 düzeyinde bulunan temerrüt faizi olmayacağını, rekabet şartları gereği ihtiyaç kredisi cari faiz oranı olan yüzde 1,20 – 1,50 seviyelerinin dikkate alınacağının tahmin edildiğini belirtti.

Bankaların yapılandırmada vatandaşların ödeme gücüne bakması bekleniyor. Bu durumda bankaya gelen herkesin yapılandırmadan faydalanması gibi bir durumun söz konusu olmayacak. Birkaç bankadan kredi kartı olanlar, kartlarını tek bir yerde toplayıp taksitlendirme yapabilecek ancak burada da ödeme gücü en önemli unsur olarak öne çıkacak.

Kredi kartında 4 bin lira borç bakiyesi bulunan kişinin 48 aylık yapılandırma yapması halinde geri ödenecek miktar yaklaşık 5 bin 900 lira, 72 ay vadede ise 7 bin lira civarında olacak. Yapılandırma için başvurmayıp takibe düşmesi halinde vatandaşın, bankaya gidip temerrüt faizinden (yüzde 2,52) yapılandırmaya başvurmasıyla 72 ay vadede ödenecek toplam tutar yaklaşık 2 bin lira artışla 9 bin liranın üzerine çıkacak.

Bankacılar, temerrüde düşme riski bulunan vatandaşların bu yapılandırmadan yararlanmasını öneriyorlar. 8 bin lira krediye 270 lira aylık taksit ödeyerek 36 ay kredi çeken bir vatandaş, yapılandırma ile birlikte aynı miktarı 48 ayda öderse aylık ortalama 200 lira ödeyecek. Böylece ayda 70 lira cebinde kalacak. Asgari ücretin yaklaşık yüzde 20’sine denk gelen miktar, yapılandırma ile 5 puan düşerek yüzde 15’ine denk gelecek.

BDDK’nın düzenlemesiyle müşterilerin borçlarını daha düşük taksitlerle uzun vadeye yayma imkanı bulacağını ifade eden bankacılar, bu durumun ekonomik faaliyetin toparlanmasına ve büyümenin sürdürülmesine de olumlu katkı sağlayacağını dile getiriyor.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Takibe Düşmüş Avukatlık Kredi Borcuna Yapılandırma Var mı?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Bireysel İhtiyaç Kredisi İçin 72 Ay Vadeli Yapılandırma Geldi

Bireysel ihtiyaç kredilerinde ödenememe sorunu tarihe karışıyor. İhtiyaç kredisi borcu olanlar şimdi 72 ay vadeli olarak yapılandırma geldi. Eylül ya...

31 Aralık Perşembe Bankalar Tatil mi Açık mı Kapalı mı?

Yeni yıl yaklaşırken yine en çok merak edilenlerden biri bankaların 31 Aralık günü açık mı kapalı mı olduğu. Bayramlarda ve...

Kapat