Taksitli market alışverişi gelecek hafta başlıyor

Taksitli market alışverişi gelecek hafta başlıyor

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında kredi kartı taksit sayısında düzenleme çalışmasında sona gelindi. Canikli, uygulamanın önümüzdeki hafta yürürlüğe gireceğini açıkladı.

2014 yılında yapılan bir düzenleme sonucunda market alışverişi için taksit kaldırılmıştı. Yapılması beklenen yeni düzenlemede kredi kartıyla market alışverişine 3 taksit gelmesi bekleniyor. Şu anki uygulamaya göre cep telefonu, restoran, akaryakıt ve gıda harcamalarının taksitlendirilmesi yasak… Elektronik, mücevher, telekomünikasyon ürünlerinde 6 taksit, beyaz eşya ve mobilyada ise 9 taksit yapılıyor. Yeni uygulama ile bu sektörlerdeki taksit sayısının da artması bekleniyor.

Bu uygulamanın amacı döviz açığına yol açmadan iç piyasayı rahatlatmak. Piyasanın canlandırılması noktasında yerli ürünlerin teşvik edilmesi de dikkate alınarak, ithalatı ve cari açığı artırmayacak şekilde kredi kartlarında bazı ürünlerde taksit sayısı artırılacak. Bu sayede ticareti, alışverişi hareketlendirecek bir adım atılmış olacak. Ancak ithalata dayalı mal ve hizmetlerin tüketilmesinde bu genişleme uygulanmayacak.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Taksitli market alışverişi gelecek hafta başlıyor”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İngiltere AB’ye Neden Hayır Dedi

YABANCI İLGİSİ ÜLKE HALKINI NASIL VURUYOR? Londra'yı ele alalım. O kadar gözde bir yer ki tüm dünyanın yatırımı burada. Bu...

Sonbahar otomobil kampanyaları sıfır faizle başladı

Taşıt kredilerinde beklenen canlılığın bir türlü sağlanamaması karşısında sonbahar kampanyaları erken başladı. Türkiye'deki otomotiv şirketlerinin bir kısmı sıfır faizli, bir...

Kapat