Taksitli market alışverişi gelecek hafta başlıyor

Taksitli market alışverişi gelecek hafta başlıyor

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında kredi kartı taksit sayısında düzenleme çalışmasında sona gelindi. Canikli, uygulamanın önümüzdeki hafta yürürlüğe gireceğini açıkladı.

2014 yılında yapılan bir düzenleme sonucunda market alışverişi için taksit kaldırılmıştı. Yapılması beklenen yeni düzenlemede kredi kartıyla market alışverişine 3 taksit gelmesi bekleniyor. Şu anki uygulamaya göre cep telefonu, restoran, akaryakıt ve gıda harcamalarının taksitlendirilmesi yasak… Elektronik, mücevher, telekomünikasyon ürünlerinde 6 taksit, beyaz eşya ve mobilyada ise 9 taksit yapılıyor. Yeni uygulama ile bu sektörlerdeki taksit sayısının da artması bekleniyor.

Bu uygulamanın amacı döviz açığına yol açmadan iç piyasayı rahatlatmak. Piyasanın canlandırılması noktasında yerli ürünlerin teşvik edilmesi de dikkate alınarak, ithalatı ve cari açığı artırmayacak şekilde kredi kartlarında bazı ürünlerde taksit sayısı artırılacak. Bu sayede ticareti, alışverişi hareketlendirecek bir adım atılmış olacak. Ancak ithalata dayalı mal ve hizmetlerin tüketilmesinde bu genişleme uygulanmayacak.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Taksitli market alışverişi gelecek hafta başlıyor”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Günde 10 TL’den başlayan taksitlerle Odeabank Nakit Hazır

Odeabank günde 10 TL'den başlayan taksitlerle Nakit Hazır kredi kampanyası Ağustos ayında da devam ediyor. Kampanya kapsamında 8.000 TL kredinin...

ING Bank Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Türkiye'de faaliyet gösteren her bankanın kendine göre kredi verme koşulları var. Kimi banka çok az belgeyle işlem yaparken kimi bankanın...

Kapat