Taksitli market alışverişi gelecek hafta başlıyor

Taksitli market alışverişi gelecek hafta başlıyor

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında kredi kartı taksit sayısında düzenleme çalışmasında sona gelindi. Canikli, uygulamanın önümüzdeki hafta yürürlüğe gireceğini açıkladı.

2014 yılında yapılan bir düzenleme sonucunda market alışverişi için taksit kaldırılmıştı. Yapılması beklenen yeni düzenlemede kredi kartıyla market alışverişine 3 taksit gelmesi bekleniyor. Şu anki uygulamaya göre cep telefonu, restoran, akaryakıt ve gıda harcamalarının taksitlendirilmesi yasak… Elektronik, mücevher, telekomünikasyon ürünlerinde 6 taksit, beyaz eşya ve mobilyada ise 9 taksit yapılıyor. Yeni uygulama ile bu sektörlerdeki taksit sayısının da artması bekleniyor.

Bu uygulamanın amacı döviz açığına yol açmadan iç piyasayı rahatlatmak. Piyasanın canlandırılması noktasında yerli ürünlerin teşvik edilmesi de dikkate alınarak, ithalatı ve cari açığı artırmayacak şekilde kredi kartlarında bazı ürünlerde taksit sayısı artırılacak. Bu sayede ticareti, alışverişi hareketlendirecek bir adım atılmış olacak. Ancak ithalata dayalı mal ve hizmetlerin tüketilmesinde bu genişleme uygulanmayacak.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Taksitli market alışverişi gelecek hafta başlıyor”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
2017 Ehliyet Pasaport Harç Ücreti Ne Kadar Olacak

2017 yılı için uygulanacak ehliyet ve pasaport harç ücretleri belli oldu. Yeni yıla girilmesine çok az bir zaman kala herkes...

Hangi Memur Emeklisi Ne Kadar Fark Alacak?

408.000 memur emeklisine ödenecek ikramiye farkı, 30 yıldan fazla çalışılan her yıl için 4.000 lirayı (Eski parayla 4 milyar lira)...

Kapat