TOKİ’nin yüzde 20 indirim kampanyası başladı

TOKİ’nin yüz binlerce vatandaşı ev sahibi yapmak için hayata geçirdiği “Yüzde 20 indirimli konut kampanyası” 22 Ağustos 2016 tarihinden itibaren başladı. Kampanyayla ilgili açıklama yapan TOKİ Başkanı Ergün Turan, 30 Eylül’e kadar sürmesi planlanan kampanyadan 175 bin vatandaşın yararlanabileceğini söyledi.

İndirim kampanyası kapsamında 113 bin 85 alıcıyı konut ve iş yeri sahibi yaptıklarını ifade eden Turan, bunların TOKİ’ye toplam 4 milyar 427 milyon lira ödediğini kaydetti. Geçen yıl uygulamaya koydukları yüzde 20 indirim kampanyasından 33 bin vatandaşın faydalandığını aktaran Turan, 22 Ağustos’ta başlatılan indirim kampanyasından ise yaklaşık 175 bin kişinin yararlanabileceğini bildirdi.

Ergün Turan, borcunu erken kapatıp tapusunu almak isteyen konut ve iş yeri sahiplerinden yoğun talep geldiğini ifade etti. Talepler üzerine her yıl olduğu gibi bu yıl da borcunu ödeyerek tapusunu almak isteyen vatandaşlar için indirim kampanyası düzenlediklerini anlatan Turan, söz konusu kampanyaya başvuruların 22 Ağustosta başladığını söyledi. Turan, kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcılarının 22 Ağustos – 30 Eylül tarihleri arasında ilgili bankaya başvuruda bulunabileceğini dile getirerek, “Kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın son başvuru tarihine kadar başvurularını yapması gerekir. Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından yararlanılması mümkün olmayacak.” dedi.

İndirim uygulaması kapsamına alınan projelerdeki konut ve iş yeri alıcılarının başvuru tarihi itibarıyla TOKİ’ye ödemekle yükümlü oldukları aidat, emlak vergisi gibi herhangi bir borcunun bulunmaması gerektiğini vurgulayan Turan, “Kampanyamızdan, satışları 2013 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2013 yılı sonuna kadar başlamış konut ve iş yerleri sahipleri yararlanacak. Vadesi 12 ay ve daha az kalan projelerimiz indirim kampanyasına dahil edilmedi.” diye konuştu.

Turan, geçen yıl yapılan indirim kampanyasında kapatılan 1,4 milyar borcun yaklaşık 710 milyon lirasının yastık altından çıktığını belirterek, bu yılki kampanyaya dair beklentilerine yönelik şunları söyledi: “Bu yıl uygulamaya koyduğumuz indirim kampanyamızdan beklentilerimiz için iki şey çok önemlidir. Birinci moral motivasyon çok önemli. Bir diğeri ise bankaların faizinin belli oranda olması gerekir. Bir hafta önce banka faizleri yüzde 1,06 civarındaydı. Bu faizlerin düşmesi gerekir.

Bankalar geçen hafta itibarıyla oran verdi. Bu önemli bir adımdır ama faizlerin 120 ayda da yüzde 0,90 civarına gelmesi gerek. Vatandaşlarımızla diyalog içerisinde ve kamu biriminin başında birisi olarak banka genel müdürlerimizden de yönetim kurullarından da isteğimizdir. Bu zor günlerde vatandaşlarımızın yararı için faizlerin en azından 120 ayda yüzde 0,90’ın altına gelmesi gerekir.”

TOKİ’nin indirim kampanyası (22 Ağustos – 30 Eylül) için bankalar ve kredi koşulları şu şekilde:

Halkbank

1 – 24 ay vade için: % 0,80
25 – 48 ay vade için % 0,89
49 – 60 ay vaoe içir % 0,90
61 – 120 ay vade için % 0,95
Tahsis Ücreti: Yok

Ziraat Bankası

1 – 24 ay vade için: % 0,80
25 – 48 ay vade için % 0,89
49 – 60 ay vaoe içir % 0,90
61 – 120 ay vade için % 0,95
Tahsis Ücreti: Yok

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “TOKİ’nin yüzde 20 indirim kampanyası başladı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Emeklinin banka promosyonu bayramdan sonra geliyor

Emekliye banka promosyonunda son aşamaya gelindi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bankalarla hazırladığı promosyon formülünü bayram tatilinden sonra Başbakan Binali...

Kredi Kaç Günde Çıkar

İhtiyaç kredilerinde başvuru ve onay süreci son zamanlarda oldukça kısaldı. Bu nedenle herhangi bir bankaya ihtiyaç kredi başvurusu yapıldığında genellikle...

Kapat