Trump kazanınca dolar 3.22 oldu. Yeni hedef 3.50 mi?

Trump kazanınca dolar 3.22 oldu. Yeni hedef 3.50 mi?

8 Kasım Salı günü yapılan ABD başkanlık seçimlerinde sürpriz gerçekleşti ve ABD’nin yeni başkanı Donald Trump oldu. Türkiye’deki piyasalar Hillary Clinton’un zaferine odaklandığı için Trump’un başkan olmasıyla birlikte dolar da kısa sürede 3.30’u geçerek gün içi rekoruna imza attı. Günün ilerleyen saatlerinde ise 3.22 seviyesinde dengelendi.

Peki, 3.22 seviyesindeki bu dengelenme kalıcı olabilecek mi? Trump’un başkanlığı artık kesinleştiğine göre bundan sonrasında 3.12 seviyesine doğru geri dönüş başlar mı? Yoksa zaten uzun süredir yükselmekte olan dolar kuru, Trump rüzgarıyla bundan sonra yükseliş trendine devam eder mi? Korkuyla beklenen 3.50 seviyesi görülür mü?

Finans uzmanlarının büyük kısmı bu konuda oldukça kötümser bir tablo çiziyor. Dolarda 4.00 Lira seviyesinin görülebileceğini öngören şimdilik yok ama finansçıların önemli bölümünün düşüncesine göre, önümüzdeki kısa vadede 3.50 seviyesinin görülmesi ihtimal dahilinde bulunuyor. Seçim gecesi kısa süreli de olsa 3.30’a gelinmesini bu tezlerine gerekçe olarak gösterenler var.

ABD seçimleri ve sonrasında belirsizlik ortamının ortaya çıkmasıyla dünya finans piyasalarında güvenli liman ihtiyacının ağırlık kazanacağı düşünülüyor. Yılbaşına kadar olan süreçte dolarda dalgalanma bantları genişleyebilir. Borsalardan ve diğer riskli varlıklardan çıkış gerçekleşerek güvenli limanlara olan talep artabilir. ve Japon yeni ve İsviçre Frangı gibi para birimlerinde büyük dalga boylarında değerlenmeler olabilir.

Donald Trump’ın Başkanlık koltuğuna oturması, majör para çiftleri ile birlikte gelişmekte olan ülke kurlarında da oynaklığın artmasına yol açabilir. ABD’de risk iştahındaki olası bir bozulma, tahvil talebini artırabilir. Bu durum, Fed’in faiz artırım arifesinde olduğu düşünüldüğünde faizlerde oynaklığa yol açabilir. Kısa vadeli fiyatlamanın altın, gümüş gibi değerli metaller lehine olmasına tanık olabiliriz.

Türk Lirasının da, gelişmekte olan ülkeler para birimleri sepetinde yer alan bir para birimi olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla Türk Lirasının da Trump faktöründen olumsuz etkileneceğine kesin gözüyle bakılıyor. Yabancıların Türk Lirası üzerindeki kısa vadeli opsiyon stratejisinin alım yönünde olması işleri zorlaştırıyor. En az 100 milyon dolar büyüklüğünde ve en çok 3 ay vadeli opsiyonların tamamı alım opsiyonu ve opsiyonlar 3,10 – 3,35 fiyat aralığına birikmiş durumda… Bu da Amerikan dolarının Türk Lirası karşısında kısa dönem yükseliş beklentisinin arttığına işaret ediyor.

Trump’ın Başkanlık yarışını kazanmasıyla beraber bu saymış olduğumuz fiyatlamaların tamamına yakını ilk tepkilerde meydana geldi. Dolar kısa süreliğine de olsa 3,30 seviyesinin üzerini gördü; Trump’a en duyarlı para birimi olarak bilinen Meksika Pezosundan sonra Güney Afrika Randı ile birlikte en çok reaksiyonu Türk Lirasının verdiği görülüyor.

Amerikan Doları dünya genelinde majör para birimlerinin önemli bir kısmına karşı değer kaybediyor. Bu kapsamda Dolar Endeksi 96 seviyelerine gerilemiş durumda… Asya hisse senetleri ve ABD vadeli endekslerinde sert düşüşler var. Gelişmekte olan ülke para birimleri, duyarlılık derecesine göre değişen oranlarda Amerikan Dolarına karşı değer kaybediyor. Gelişmekte olan ülkeler grubunda sadece Doğu ve Güney Avrupa para birimlerinde dolara karşı değer kazancı var. Küresel faizler sert şekilde aşağı gidiyor, emtialar da başta altın olmak üzere değer kazanıyor.

Trump’ın Başkan olmasıyla Fed’in Aralık’ta faiz artırma ihtimali geriliyor. Fed’e ilişkin bir belirsizlik oluşması da bekleniyor. Faizin Aralık ayında artmaması ihtimali gündeme gelirken, Trump’un koltuğa iyice yerleşmesiyle birlikte 2017 yılında Fed’in daha daha sık aralıklarla faiz artışına gitmesinden endişe ediliyor.

Trump’ın daha önceki söylemlerini önemli bir şekilde yumuşatması da beklenebilir. Bu kapsamda ilerleyen dönemde yapacağı açıklamalar büyük önem taşıyacak. Trump’ın neler yapacağını veya ne gibi politikalar üreteceğini şimdiden öngörmek oldukça zor. Finans uzmanları, agresif politika söylemlerinin birçoğunda geri adım atmasını ve daha ılımlı bir çizgi izlemesini umuyorlar.

Bu da dünya siyasetine ve ekonomilere daha az zarar verebilir. En azından Clinton’a göre daha yumuşak bir Ortadoğu siyaseti izlemesi ve Ankara ile uyumlu görüntü çizmesi temenni ediliyor. Ancak bu uyum sağlanana kadar dolar kurunun 3.50 seviyesine kadar gitmesinin ihtimal dahilinde olduğu söyleniyor. Kısa vade için üst kademe bant aralıklarının 3,23 – 3,30 ve 3,30 – 3,40 olarak öngörüldüğünü ve dikkatli olunması gerektiğini belirtelim.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Trump kazanınca dolar 3.22 oldu. Yeni hedef 3.50 mi?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Borç yapılandırma için bankalar çok istekli değil…

Kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borçlarının 72 aya kadar yapılandırılmasına ilişkin yönetmelik 27 Eylül'de yürürlüğe girdi ama bankaların yapılandırmaya çok...

Patronlar da dolar bozdurmazsa TL kurtulamaz

Türk Lirası'nın dolar karşısında karşısında hızla değer kaybetmesine yurt dışından yorumlar gelmeye devam ediyor. Bu konuda en son yazı Londra...

Kapat