Türkiye’nin Kredi Notu Düşürülecek mi?

Türkiye'nin Kredi Notu Düşürülecek mi?

Brezilya’nın kredi notu düşürüldü. Sıra Türkiye’de mi?

Kredi değerlendirme kuruluşu Standard & Poors’un (S&P) beklenmeyen bir adım atarak Brezilya’nın kredi notunu düşürmesiyle gözler diğer gelişmekte olan ülkelere çevrildi. Uzmanlar ekonomisi zor durumda olan ülkeler arasında Türkiye ve Güney Afrika’nın sırada olduğu yorumunu yapıyorlar. Bundan sonraki kredi notu indiriminin Türkiye ve Güney Afrika’da yapılabileceğine işaret ediyorlar.

Yatırımcı çıkışları hızlanan ve ekonomik büyümeleri hız kesen gelişmekte olan ülkeler şimdi de kredi notlarının düşürülmesi riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Brezilya’nın kredi notunun S&P tarafından yatırım yapılabilir seviyenin altına getirilmesi, diğer gelişen ülkeler için erken uyarısı sistemi anlamına geliyor. Uzmanlara göre parası sert şekilde gerileyen Güney Afrika ve Türkiye’nin çöp seviyesine düşürülmesine çok az kaldı. İkisi de en kırılgan beş ülke arasında yer alıyor.

S&P, Brezilya’nın notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına getirerek Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in yatırımcıların güvenini kazanma ve ülke ekonomisini resesyondan çıkarma çabalarına darbe vurdu. Kredi notunun indirilmesinin ardından Brezilya piyasalarında sert geri çekilme yaşandı. Ülkedeki şirketlerinin borçlanma maliyetlerinde ise artış gözlendi. Brezilya’nın para birimi Real, yılbaşından bu yana % 35’e yakın geriledi.

Diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de, Brezilya’yı yatırım yapılabilirin iki kademe üzerinde BBB seviyesinde, negatif görünümle derecelendiriyor. Ülkenin notunu bir ay önce indiren Moody’s ise yatırım yapılabilir hemen üzerinde Baa3 düzeyinde görüyor. JP Morgan, 2016 yılında Brezilya’nın notunun diğer kuruluşlar tarafından da yatırım yapılabilir seviyenin altına çekileceğini öngörüyor. Uzmanlara göre notu çöplük seviyesine inecek ülkeler Brezilya ile sınırlı değil. Yatırımcı çıkışları hızlanan ve ekonomik büyümeleri hız kesen gelişmekte olan ülkelerin birçoğunun ve Euro Bölgesi ülkelerinin notunun baskı altına girebileceği belirtiliyor.

Uzmanlara göre Brezilya’dan sonraki adaylar, emtia fiyatlarındaki sert düşüşün etkisiyle parası değer kaybeden, cari açığını kontrol altına alamayan ve ekonomisi zayıflayan Güney Afrika sıradaki ülkeler arasında. Güney Afrika’nın ardından ikinci riskli ülke ise Türkiye olarak görülüyor.

Uzmanlara göre, S&P’nin yaptığı bu not indirimi, diğer ülkelerin notları üzerinde not indirimi spekülasyonlarını artıracak.Güney Afrika ve Türkiye ‘çöplük seviyesi’ için aday olarak gösterilirken, AA notuna sahip Çin de yüksek borçları nedeniyle derecelendirme kuruluşlarının radarına girebilecek.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Türkiye’nin Kredi Notu Düşürülecek mi?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları

Merkez Bankası'nın dokuz ay üst üste yaptığı faiz indirimleri özellikle konut kredisi faizlerine olumlu yansımaya devam ediyor. Bankalardan gelen açıklamalarda...

Yapı Kredi 48 Ay Vadeli Sonbahar Kredisi

Yapı Kredi Bankası'nın her sonbaharda müşterilerine sunduğu Sonbahar Kredisi kampanyası başladı. Yapı Kredi'nin Sonbahar Kredisi kampanyasında bu yıl her bütçeye...

Kapat