Yabancı fon çıkışları hızlandıkça dolarda yükseliş sürüyor

Yabancı fon çıkışları hızlandıkça dolarda yükseliş sürüyor

Döviz piyasasında hareketlilik sürüyor. Gelişmekte olan ülke paraları arasında negatif ayrışan Türk Lirası’nda değer kaybı sürüyor. Salı gününe 3,07 seviyesinin üzerinde başlayan Dolar / TL, ilerleyen dakikalarda bankalar arası piyasada 3,0850 seviyesinin üzerini gördü. Pazartesi günü 3.0775’e kadar yükselerek 25 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeyi test eden Dolar / TL günü 3.07’nin hemen üzerinde tamamlamıştı.

Haftanın ikinci işlem gününde Dolar / TL 3.08`in üzerinde, 3.09’a çok yakın seviyede seyrediyor. Kur öğle sonrası saatlerinde 3.0850`den işlem görüyor. Euro / TL ise 3.43 seviyesinden alıcı buluyor. Uzmanlar dolardaki bu hızlı yükselişin sebebini yabancı emeklilik fonlarının Türkiye’den çıkışının hızlanmasına bağlıyorlar.

Moody’s’in yaptığı not indiriminden sonra “yatırım yapılabilir ülke” olma avantajını kaybeden Türkiye’den yabancı emeklilik fonlarının çıkması gerekiyor. Üç büyük derecelendirme kuruluşundan ikisinin negatif puan verdiği ülkeye büyük emeklilik fonları yatırım yapamıyor. Ekim ayının ikinci haftasında yabancı fon çıkışları devam ederken kademeli çıkış yapmayı tercih ettikleri gözleniyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Bu hafta kurda 3.10 seviyesinin test edilmesini yüksek bir olasılık olarak görüyoruz” dedi. Bankacılar TL’deki satış baskısının küresel endişelerle birleşmesi halinde kurda bu hafta 3.10 seviyesinin test edilebileceğini ancak bu seviyenin üzerinde kalıcı bir seyir henüz beklemediklerini belirtiyorlar. Dolar / TL’de tarihi rekor, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen sonrasında 20 Temmuz’da 3.0970 ile test edilmişti. 3.10 seviyesinin aşılması halinde Dolar / TL kurunda yeni bir tarihi rekor gündeme gelmiş olacak.

Tags : , , , , , ,

One thought on “Yabancı fon çıkışları hızlandıkça dolarda yükseliş sürüyor”

  1. e hani moodys not indirimi bizi hiç etkilemezdi? hatta moodyse inat daha çok yatırımcı gelecekti?

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Asgari Ücret Yılbaşında 1400 Lira mı Olacak, 1600 Lira mı?

Her yıl Kasım ayının bugünlerinde gündeme gelen asgari ücret pazarlığı başladı. Hükümet, işçi ve işveren kuruluşları temsilcilerini aynı masada birleştiren...

Kart borcu kapatayım derken faiz girdabına girmeyin

Hükümetin banka kredisi ve kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasına imkan sağlayan kararının üzerinden oldukça uzun zaman geçti. Bu süre zarfında...

Kapat