Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Hükümetin vatandaşlara 72 ay borç yapılandırma müjdesi vermesiyle birlikte “kredi ve kredi kartı borç yapılandırma” konusu bir anda gündemin en üst sırasına yerleşti. İhtiyaç kredisi veya kredi kartı borcu olanların bir an önce bankaya başvuru yapması ve 72 ay yapılandırma fırsatından yararlanması isteniyor. :Banka şubelerinde faiz ve taksit pazarlıkları sürüyor, borcunu ödeyip rahatlamak isteyen vatandaş banka şubelerini dolduruyor.

Biz bu yazımızda borç yapılandırma konusunun bir başka yüzüne değinmek istiyoruz. Borçlu olduğumuz bankaya gittik, birikmiş borcumuzu 48 ay veya 72 ay gibi uzun vadeler ve uygun faizlerle yapılandırdık diyelim. Peki, borç yapılandırması yaptığımız halde taksitleri ödemezsek ne olur? Bunun ne gibi yaptırımları vardır? Taksitleri ödemezsek veya ödeyemezsek başımıza neler gelir?

Bankaya veya varlık yönetim şirketine gidip borcumuzu yapılandırdıktan sonra hemen ilk taksit ödemesi yapmak gerekir. Bu ödemeler, aylık veya ay atlayarak varlık yönetim şirketinin gösterdiği hesaba yatırılır. Borcun vadase içinde ödenmesi ve ödemenin bitmesi durumunda bize borcun kaldırıldığına dair bir ibraname gelir. Buna “temiz kağıdı” da diyebiliriz. Vatandaş bu temiz kağıdını Kredi Kayıt Bürosuna veya ilk borcu kullandığı bankaya götürüp teslim edebilir.

Borç ödenemezse, protokol yarıda kalırsa ne olur? Burada belirtelim ki varlık yönetim şirketiyle yapılan protokol bir kanun maddesi değildir. Protokolde borcun ödenmemesi durumunda hangi yaptırımlar varsa onlar geçerli olur. Bazı protokol şekillerinde borcun ilk haline döneceği yazılıdır. Protokoldeki en sert yaptırım budur. Ancak hemen belirtelim protokol imzalanırken daha farklı yaptırım modelleri için de anlaşma yapılmış olabilir.

Taksitlerini ödeyemeyen bir vatandaşın yapacağı en yanlış şey, bankayla veya varlık yönetim şirketiyle ilişkiyi kesmektir. En doğru şey ise, bankaya veya varlık yönetim şirketine giderek, taksitleri neden ödeyemediğini açıklamak ve kalan borç için tekrar yapılandırma istemektir. Banka veya varlık yönetim şirketi bunu bir iyi niyet adımı olarak değerlendirir. Ortadan kaybolmak yerine bu yol tercih edilirse, bir ticari kuruluş olan banka da tekrar yapılandırma isteğine sıcak bakacaktır.

Eğer bu adım atılmazsa hukuki sürecin başlayacağını, banka avukatlarının devreye gireceğini, icra takibi başta olmak üzereher türlü yaptırımın olabileceğini aklınızda bulundurun. Bankayla yeniden anlaşmaktan başka seçeneğiniz olmadığını bilmeli, bütün adımlarınızı buna göre atmalısınız.

Tags : , , , , , , , , , , ,

0 thoughts on “Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
İlk Defa Kredi Kullanacaklara 4 Öneri Daha

İlk defa kredi başvurusunda mı bulunacaksınız? Gençsiniz ve iş hayatınıza yeni mi başladınız? Bugüne kadar hiç kredi kullanmadınız, ilk defa...

Creditwest Bank’tan her bütçeye uygun Hazır Kredi

Creditwest Bank adını ilk defa duymuş olabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs'ın (KKTC) önde gelen özel bankalarından Creditwest'in yeni kredi kampanyasını sitemizin Kuzey...

Kapat