72 ay yapılandırmada banka yüksek faiz çıkartırsa ne yapmalı?

Kredi ve kredi kartı borcu yapılandırması ülkenin her yanında başladı. Pazarlık sırasında bankanın yüksek faiz çıkartılması durumunda vatandaşın hangi yolu izlemesi gerekiyor? Kredi borcunu kapatırken yüksek faiz ödememek için bir yol var mı? Evet, var. borcu yapılandırma ile kapatmak yerine daha uygun faizli ihtiyaç kredisi çekerek kapatmak…

Milyonlarca tüketici kredisi ve kart borçlusunu rahatlatmak için getirilen 72 aya varan yapılandırma imkanı vatandaşı sevindirirken; faiz konusu kafaları karıştırmaya devam ediyor. Yapılandırma sırasında hangi faizin uygulanacağı konusu bankalara bırakıldı. Ancak bazı bankaların vatandaştan yüksek faiz talep ettiği gözleniyor. Faiz tartışması öyle boyutlara vardı ki, mevcut borcu kredi çekerek kapatmak, yapılandırmaktan daha avantajlı hale geldi.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından birikmiş ihtiyaç kredisi borcunu yapılandırmak için başvuranların karşısına kimi banka yüzde 1.40, kimi banka yüzde 1.47, kimi banka da yüzde 1.49 gibi faiz oranları çıkarmaya başladı. Şu andaki ihtiyaç kredisi faizlerinin yüzde 1.20 seviyelerine düştüğü dikkate alınınca, yapılandırmayla çıkan yüksek fatura belirgin hale geldi.

Örneğin; 10.000 TL ihtiyaç kredisi borcu olan vatandaş, bunu yüzde 1.45 faizle yapılandırırsa 72 ayda 17.615 TL ödemek zorunda kalıyor. Borçlu vatandaş, 10.000 TL borcunu 48 ay vadeli ve % 1.29 faizli ihtiyaç kredisi çekerek kapatırsa, 48 ayda toplam 14.244 TL ödüyor. Yani 10.000 TL borcu kapatmak, yapılandırma ile 17.615 TL’ye, ihtiyaç kredisiyle 14.244 TL’ye mal oluyor. İhtiyaç kredisi çekmeyi tercih edenin cebinde 3,371 TL kalıyor.

Kimi bankaların, yüksek faiz nedeniyle yapılandırmadan vazgeçip, ihtiyaç kredisi çekerek borcunu kapatmak isteyenlere de zorluk çıkardığı belirtiliyor. Kredi kartı borcu yapılandırmasında da tüketicinin karşısına % 2.02 faiz çıkıyor. Uzmanlar, borcunu kapatmak için yapılandırma yerine kredi çekmeyi tercih edenlere, “Krediyi borcunuzun olduğu bankadan değil, başka bir bankadan çekerseniz daha düşük faiz imkanı elde edersiniz. Tabii kredi sicilinizin iyi olması önemli” uyarısı yapıyor.

Bu arada vatandaşlar, yapılandırmada makul faiz oranları belirlemesinin iki tarafa da faydası olacağını belirtiyor. Yapılandırmada düşük faiz isteyen vatandaşlar, bu durumda hem kendilerinin borunu kapatabileceğini, hem de bankaların alacağını tahsil edeceğini ifade ediyor.

0 thoughts on “72 ay yapılandırmada banka yüksek faiz çıkartırsa ne yapmalı?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Kamu işçisine bir maaş ikramiye müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuda çalışan işçilere ikramiye ödenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararını onayladı. Erdoğan'ın onayı sonucunda kamuda çalışan işçilere,...

Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz indirimini yeterli bulmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe`de gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan "Merkez Bankası dün yine bir indirimde bulundu, teşekkür ediyoruz,...

Kapat