Bugün bankalar açık mı? Cuma günü de tatil mi?

Dört günlük Kurban Bayramı tatilinin ertesi gününe rastlayan 16 Eylül Cuma gününün (bugün) tatil olup olmadığı konusu kafaları karıştırmaya devam ediyor. Kurban Bayramı’nda pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri kapalı kalan bankalar cuma günü açılacak mı? Açılacaksa hangileri açılacak? Özel bankalar ve kamu bankaları tatile devam mı edecek? Bu gibi sorular sürekli gündemde kalıyor. Herkes aynı soruyu soruyor: Bugün bankalar açık mı? Cuma günü de tatil mi?

Öncelikle hemen belirtelim. Özel bankalar cuma günü her zamanki mesai saatinde kapılarını açarak hizmet vermeye başlıyor. Ancak özel bankaların açık oluşu sadece cuma gününü kapsıyor. Akşam mesai bitimine kadar tüm banka şubelerinde bankacılık hizmetleri verilecek ama cumartesi ve pazar günleri yine tatil olacak.

Kamu bankalarının durumuna gelince… Ülkemizde kamu bankası kapsamında Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank bulunuyor. Bu üç bankanın çalışanları devlet memurlarına verilen idari izin hakkından yararlanacağı için bu bankalarda çalışma yapılmayacak. Dolayısıyla dört günlük bayram tatili ile hafta sonu tatili birleşeceği için bankacılık hizmetleri verilmeyecek.

Cuma günü bankalarda kredi kartı ödemesi, senet ve çek takibi, kredi başvurusu gibi işleri olanlar için özel bankalarda bir sıkıntı olmayacak. Özel bankaların müşterileri akşam saatlerine kadar her türlü bankacılık hizmetini almaya devam edecek. Kamu bankası müşterisi olanların ise dokuz günlük Kurban Bayramı tatilinin sona ereceği pazartesi gününü beklemesi gerekiyor.

Tags : , , , , , , , , ,

0 thoughts on “Bugün bankalar açık mı? Cuma günü de tatil mi?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Geçen hafta parasını dolar ve borsaya yatıran kazandı

3 Ekim Pazartesi ile 7 Ekim Cuma arasını kapsayan haftada Amerikan Doları ve Borsa İstanbul'a yatırım yapanlar kazandı. Parasını altına...

Emekli maaşlarına 3 zam birden geliyor

Bu yıl içerisinde emekli olacaklar için 3 zam birden gelecek. Hesaplanan çıplak maaşa önce ocaktaki yüzde 3.86 zam verilecek. Buna...

Kapat