Yaş Bekleyene Erken Emeklilik Kademeli Maaş Geliyor

Prim borcu tamam olan ancak yaş nedeniyle emekli olamayanlarla ilgili çalışma sürüyor. Medyada yer alan haberlere göre yaşa takılıp emekli olamayanlara emeklilik şansı doğacak. Yeni tasarıyla yaş bekleyenler bekledikleri her yıl için yüzde 5 eksik maaş alarak yaş engelini aşabilecekler.

Yıllarca çalışıp emekli olmak için prim borcunu tamamlayan milyonlarca insanın önüne yaş bekleme engeli çıkıyordu. Yaş bekleyenlerin emeklilik sorunu toplumsal bir yaraya dönüştü. Bu sorunu ortadan kaldırmak için kanun tasarısı hazırlanıyor. Buna göre primi tamam olanlar bekledikleri yıla göre her yıl için yüzde 5 düşük maaş almayı kabul ederek erken emekli olabilecekler. Bu durum ‘erken emeklilik’ olarak tanımlanıyor ama aslında prim gününü tamamlamış olanların bir hakkı.

Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen yaş bekleme sorununun halledilmesi bu durumda olan milyonlarca mağdurun yüzünü güldürecek. Yaş bekleyen emekli adaylarının bazıları ailelerini sosyal güvenlikten mahrum bırakmamak için prim ödemeye devam ediyor. Bazı yaş mağdurları ise işsiz durumda. Bu kişiler emekli olamadıkları ve ilerleyen yaşları nedeniyle işverenlerce işe alınmadıkları için herhangi bir gelire sahip bulunmuyor. Üstelik prim ödemedikleri için çoğu yaş mağdurunun sağlık güvencesi de bulunmuyor. Genel Sağlık Sigortası ise yeterince anlaşılmış ve tutmuş bir sistem değil. Toplumun büyük kesiminin bu sistemden haberi yok ya da gelir testi yaptırmamış durumda. Burada biriken yüksek sağlık sigortası primleri de ayrı bir dert.

Kısacası yaşa takılan, emekli olmak için yaş bekleyenlerin sorunları gerçekten çok büyük. En kısa zamanda aslında emekli olmayı çoktan hak etmiş bu vatandaşlarımızın emeklilik sorunlarının aşılması toplumu rahatlatacak. Yaş bekleyenlerin bir an önce emekli maaşına kavuşmaları piyasayı da canlandıracak bir gelişme olacak. Yeni emeklilerin yapacakları harcama esnafın da yüzünü güldürecek. Bu nedenle tüm Türkiye yaşa takılanların emeklilik engelinin bir an önce ortadan kaldırılmasını sabırsızlıkla bekliyor.

Tags : , , ,

0 thoughts on “Yaş Bekleyene Erken Emeklilik Kademeli Maaş Geliyor”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Sicili Bozuk Esnafa Faizsiz ve İndirimli Kredi İmkanı

Piyasa koşullarına göre çok ucuz olan kredinin tutarı, mal varlığı, ciro ve sermayeye göre belirlenen risk grubu kapsamında 75.000 TL...

Memur ve Emekliye Bayram Öncesi Maaş Müjdesi

Uzun bayram tatilleri öncesi "Maaşlar bayramdan önce ödenecek mi?" sorusu mutlaka gündeme gelir. Burada kastedilen emekli ve memur maaşlarıdır elbette......

Kapat