Yeni kimlik kartları kaç lira? Ne zaman verilecek?

Yeni kimlik kartları kaç lira? Ne zaman verilecek?

Türkiye genelinde dağıtımına kademeli olarak devam edilen yeni çipli kimlik kartlarının fiyatı belli oldu. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen maddeler yasalaştığında yeni kimlik kartları, vize istemeyen ülkelerde pasaport yerine de geçecek. Kadın ve erkeğe farklı renkte kimlik uygulaması kalkarken 10 yıl geçerli yeni kartların bedelinin 2016 yılı sonuna kadar 8 TL olacağı açıklandı.

1976’dan bu yana 40 yıldır taşıdığımız nüfus cüzdanları tarih olurken, yerine “akıllı” kimlik kartları geldi. Avrupa Birliği’ne (AB) uyum ve vizesiz AB için kritik öneme sahip düzenleme TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Vizesiz gidilebilen yabancı ülkelerde pasaport yerine de geçecek kimlik kartları, kredi kartı boyutunda olacak. Kadınlara pembe, erkeklere mavi kart uygulaması da tarihe karışacak. En önemli tartışmalardan biri olan din bilgisi ise isteğe bağlı olarak kartın çipinde yer alacak. Dinini yazdırmak istemeyen vatandaşın din hanesi boş bırakılacak.

Devlet mevzuatında bugüne kadar kullanılan “nüfus cüzdanı” ifadesi “kimlik kartı”na dönüştürüldü. Bu yeni kimlik kartları 31 Aralık 2016 tarihine kadar değerli kağıt bedeli adı altında 8 liralık ücret karşılığı verilecek. Yasal bildirim süresi dışında doğum ya da değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartları için 15’er lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için ise 30 lira ödenecek. Tasarıda, kayıp kart bedeli olarak 50 lira öngörülüyordu. Maddenin görüşmeleri sırasında yapılan değişiklikle bu ücret 30 liraya çekildi.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve 10 yıl süreyle geçerli olacak çipli kimlik kartları, damar, parmak izi ve avuç içi güvenlik yöntemlerini de içeren 8 güvenlik özelliğiyle sahteciliğe karşı üst düzey korumalı olacak. Kart üzerinde ad, soyad, anne-baba adı, doğum yeri, cinsiyet, geçerlilik tarihi ve veren makam bilgileri olacak. Nüfus cüzdanının arka yüzünde yazan bilgiler ise çip bölümünde olacak. Kişiye ait biyometrik veriler de yine çipte yer alacak.

Vizesiz gidilen ülkelere gidişlerde seyahat belgesi (pasaport) olarak da kullanılabilecek bu kartlar, sistemlerine entegre olacağı hastane, eczane, okul, emniyet ve bankalarda hayatı kolaylaştıracak. Kadınlara pembe, erkeklere mavi kimlik uygulamasını da sonlandıracak uygulamayla kadın ve erkeklere tek renk kimlik kartı verilecek.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Yeni kimlik kartları kaç lira? Ne zaman verilecek?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Kurban Bayramı ne zaman? Bankalar kaç gün tatil?

Türkiye'nin 15 Temmuz'dan bugüne yaşadığı karmaşık süreç, ülke gündemini o kadar işgal etti ki yaz günlerinin o rahat ve sakin...

Yabancı fon çıkışları hızlandıkça dolarda yükseliş sürüyor

Döviz piyasasında hareketlilik sürüyor. Gelişmekte olan ülke paraları arasında negatif ayrışan Türk Lirası'nda değer kaybı sürüyor. Salı gününe 3,07 seviyesinin...

Kapat